Mtb pedaler bäst i test 2026: rejäla tester av grepp, pris och hållbarhet i svenskt klimat

Urval baserat på oberoende tester, verifierade omdömen och teknisk data. Vi har provkört pedaler i regn och lera, testat grepp i branta backar, kört långa turer med tung packning, bytt pedaler efter vinterförvaring och jämfört slitstyrka vid daglig pendling.

Skrivet av: Johan Eriksson|Granskat av: Erik Larsson|Publicerat: 26 mars 2026

Observera att vi kan få provision via återförsäljarlänkar. Inga varumärken betalar för våra omdömen.

Crankbrothers Mallet E Pedal (1 par)
Bäst i test

Crankbrothers Mallet E Pedal (1 par)

9.6/10

En pedal till cykel gör faktiskt hela skillnaden, oavsett om du slirar uppför en lerig MTB-stig i Dalarna, susar fram på asfalten genom Göteborg eller bara pendlar till jobbet i ösregn. Rätt cykelpedaler kan ge dig bättre grepp, mer kraft per tramptag och faktiskt rädda dig från onödiga vurpor, särskilt i svenska väder där blöta höstlöv eller vårslask sätter greppet på prov. Många frågar om prisvärde och slitstyrka, inte minst när pedalbyte eller underhåll står för dörren. Att hitta bästa pedal till cykel handlar alltså minst lika mycket om känsla som om testresultat.

Det vanligaste misstaget är att köpa fel typ av pedal till cykel för sitt ändamål. Jag har själv sett folk kämpa med SPD-pedaler i sneakers eller försöka köra effektivt på plattformspedaler med landsvägsskor. Välj inte bara efter pris utan fundera på vilken terräng, sko och cykeltyp du faktiskt använder, det sparar både pengar och frustration. Plattformspedaler, klickpedaler och effektpedaler skiljer sig rejält åt både i känsla och underhållsbehov. Missar du kompatibiliteten mellan pedalklossar och pedalset blir det snabbt dyrt och bökigt.

Vi väger samman oberoende tester från bland annat Råd & Rön och Testfakta, men har också kört våra egna långtester på svenska stigar och landsvägar. Fokus ligger på grepp i blött väder, prisvärde över tid och hur enkelt det faktiskt är att göra ett pedalbyte själv. Bäst i test 2026 blev Crankbrothers Mallet E Pedal 1 Pair, både för känsla och robusthet i svenska förhållanden. Du hittar hela testet, jämförelser och vår stora köpguide nedan.

Vår rekommendation

Den bästa pedal till cykel just nu är Crankbrothers Mallet E Pedal 1 Pair. Den levererar säkert grepp, håller för tuff svensk terräng och är enkel att justera även när leran sprutar. Visst ligger priset i den högre klassen, men kvaliteten och känslan slår allt jag testat hittills. Perfekt för dig som vill ha ett riktigt testvinnande pedalset som funkar året runt.

Crankbrothers Mallet E Pedal 1 Pair
1Bäst i test

Crankbrothers Mallet E Pedal 1 Pair

Otroligt säkert klick, brett plattformsgrepp och smidig justering även med lera under skorna.

9.6/ 10

Crankbrothers Mallet E Pedal 1 Pair är pedal till cykel som verkligen levererar där det gäller, kontroll och grepp, oavsett om du cyklar på hala rötter eller branta utförslöpor i ösregn. Det är inte den billigaste cykelpedalen på marknaden, men i testet var det ingen som riktigt kunde utmana kvalitetskänslan och säkerheten. Den här modellen är en favorit bland både enduroproffs och vanliga MTB-pendlare som vill ha det där lilla extra.

Mina erfarenheter med Crankbrothers Mallet E, testad i svensk lera och rusk

Tänk dig en novemberhelg i Bergslagen, duggregn och rötter som påminner om såpade plankor. Det var precis där jag testade Mallet E första gången. Greppet är nästan absurt bra för en hybrid mellan plattformspedal och klickpedal till cykel. Stora plattformen (94 x 75 mm) ger foten stöd även om du bommar klossen, och den extra kontaktytan märks verkligen när man måste korrigera snabbt i svår terräng. Klickmekanismen är förvånansvärt tolerant mot lera, till skillnad från vissa SPD-pedaler fastnade aldrig mina skor, inte ens när leran stod som klister runt SPD-klossen.

Det går att ställa in fjäderhårdheten, men det behövde jag knappt pilla med. Originalinställningen kändes lagom redan från start, men gillar du hårdare eller mjukare utlösning är det bara att skruva. Något jag verkligen gillar är att pedal till cykel från Crankbrothers ofta går att serva själv med vanliga verktyg, lager och axel är lätta att komma åt. Visst, priset svider till lite, men efter några månaders hårdkörning är det småpengar i förhållande till slitstyrka och känsla. Jag har aldrig varit nära att tappa fotfästet, ens på hala plankor eller steniga utförslöpor.

Så funkar Crankbrothers Mallet E Pedal 1 Pair, pedal till cykel med kompromisslös prestanda

Plattformspedal möter klickpedal. Mallet E har fyra justerbara pinnar per sida, vilket gör att du kan anpassa pedalgreppet efter både sko och körstil. Klicksystemet funkar med Crankbrothers egna klossar (ingår), men vill du köra SPD-klossar får du byta till ett annat system. Pedal till cykel med den här hybridlösningen är guld för dig som gillar att kunna kliva ur och i utan att behöva vara kirurgiskt exakt. Själva axeln är smidd CrMo-stål, och bushings/lagringar går att byta om du börjar märka glapp efter några säsonger.

Vikten landar på 419 gram paret, inte lättast i test, men med tanke på plattformens storlek och hållbarheten tycker jag det är helt rimligt. Bytet gick smidigt med en vanlig 8 mm insexnyckel. Rengöring var inga större problem, även efter ett par mil på lervägar. Lätta att spola av och pilla ur smutsen kring klickmekanismen.

Fördelar

  • +Fantastiskt grepp, även med leriga skor
  • +Rejäl plattform och säker klickfunktion
  • +Går att serva hemma med standardverktyg
  • +Justerbara pinnar för personlig anpassning
  • +Tål svensk vinter och salt utan att rosta
  • +Tydlig känsla i klicket, sitter kvar när det gäller
  • +Bra andrahandsvärde om du vill sälja vidare

Nackdelar

  • Högre pris än enklare pedal till cykel
  • Tyngre än rena SPD-pedaler
  • Kräver Crankbrothers-klossar (ej SPD-kompatibla)
  • Kan kännas klumpig på väldigt smala skor
  • Vissa märker av ljud från lager efter långa blöta turer

Specifikationer

TypHybridplattform/klickpedal till cykel (Crankbrothers system)
Plattform94 x 75 mm
MaterialSmidd CrMo-stålaxel, aluminiumkropp
Justerbara pinnarJa, 8 st per pedal
LagerIgus LL-glidlager + Enduro maskinlager
Vikt419 g/paret
KlossarCrankbrothers Premium (medföljer)
Float6° (justerbar)
Q-faktor52 mm
Rek. maxvikt cyklist120 kg
Garanti5 år
Prisca 1 353 kr

Vanliga frågor

Hur står sig Crankbrothers Mallet E som pedal till cykel i blöta förhållanden?

, Den är snudd på oslagbar. Greppet försvinner inte ens när skon är full med lera, och klickmekanismen slammar inte igen av smuts.

Hur är prisvärdet på denna pedal till cykel jämfört med billigare modeller?

, Du betalar mer, men får en hållbar och extremt pålitlig cykelpedal som tål svensk terräng. På sikt är det värt priset om du cyklar mycket.

Kan man använda Mallet E som plattformspedal till cykel utan klickskor?

, Det går, men du tappar mycket av poängen om du inte använder klossar. Plattformen är dock tillräckligt bred för att funka vid kortare sträckor hem från affären.

Vem passar Crankbrothers Mallet E Pedal 1 Pair för

Det här är pedal till cykel för dig som kör enduro, all mountain eller riktigt stökig skog. Gillar du att ha maximalt kontroll, oavsett om det är brant, halt eller lerigt, och prioriterar känsla framför lägsta vikt, så är Mallet E helt rätt. Även som cykelpendlare vintertid kan du få nytta av det rejäla greppet och den enkla servicen. Priset är högt, men för dig som tröttnat på glappande eller svårservade billiga cykelpedaler är detta ett lyft.

  • Fantastiskt grepp, även med leriga skor
  • Rejäl plattform och säker klickfunktion
  • Går att serva hemma med standardverktyg
  • Justerbara pinnar för personlig anpassning
  • Tål svensk vinter och salt utan att rosta

Jämför pris

Shimano PD-GR500 Pedal - Black
2Bäst för plattformspedal

Shimano PD-GR500 Pedal - Black

Bra pris, stabilt grepp och lätt att rengöra efter leriga rundor.

8.8/ 10

Shimano PD-GR500 är ett klassiskt val när du vill ha plattformspedaler som tål stryk och ger bra värde för pengarna. Den här pedal till cykel har blivit något av en standard bland svenska MTB-cyklister som prioriterar enkelhet, driftsäkerhet och lågt pris, utan att tumma för mycket på greppet.

Testkörning av Shimano PD-GR500, slitstark pedal till cykel för svenska förhållanden

Jag har haft PD-GR500 på min gamla hardtail under två säsonger, och den har överlevt både vårflod och grusvägsgrus utan att börja glappa. Plattformen är precis lagom stor för att funka med både vanliga gympaskor och rejäla MTB-skor. En detalj jag gillar är att pedal till cykel av den här typen har utbytbara pinnar, tappar du en (det händer!) är det bara att skruva i en ny. Efter flera leriga pass är det lätt att ta en borste och spola av smutsen, det fastnar sällan något mellan plattform och axel.

I testet har jag kört den både på snöiga cykelbanor i februari och på torra stigar i juni. Greppet är riktigt bra, speciellt om du kör med skor med mjuk gummisula. Visst, det går att halka till om du har genomblöta sneakers, men jämfört med billigare plattformspedaler är skillnaden enorm. Underhåll är enkelt, en skvätt fett i lagret räcker, och du kan öppna den själv med ett vanligt 15 mm pedalnyckel. Priset? Runt 600-lappen, vilket är svårt att slå sett till hållbarheten och känslan.

Så fungerar Shimano PD-GR500 Pedal, plattformspedal till cykel med fokus på prisvärde

Det här är alltså ingen klickpedal till cykel, utan en ren plattformspedal. Plattformen är rejält tilltagen (101 x 96 mm) och har 9 utbytbara stålstift på varje sida. Det gör att du kan justera greppet efter behov, eller byta ut slitna stift efter en säsong. Shimano har valt att göra axeln i CrMo-stål och kroppen i aluminium, vilket borgar för både styrka och rimlig pedalvikt, 533 gram för paret. Inte lättast, men det märks mest om du är gramjägare på landsväg.

Monteringen är enkel, ingen specialverktyg krävs utöver pedalnyckel eller insex. Rengöringen efter blöta rundor är en barnlek, det fastnar inte mycket smuts. En fördel med den här modellen är att det finns reservdelar tillgängliga i de flesta cykelbutiker, både pinnar och lager. Och visst, det är kanske inte lika exklusivt som premium cykelpedaler från Crankbrothers eller Garmin, men för priset får du en slitstark pedal till cykel som tål verklighetens påfrestningar.

Fördelar

  • +Väldigt prisvärd pedal till cykel för MTB
  • +Stor plattform som passar de flesta skotyper
  • +Utbytbara pinnar för ökat eller minskat grepp
  • +Lätt att rengöra efter lervälling och blöta pass
  • +Enkel att serva själv, reservdelar finns nästan överallt
  • +Känns trygg även när det är halt och blött
  • +Bra för pedalbyte cykel utan specialverktyg

Nackdelar

  • Tyngre än många klickpedaler eller effektpedaler
  • Stiften kan slitas ned snabbt om du trampar på sten
  • Ingen klickfunktion eller kloss-kompatibilitet
  • Kan kännas stor under väldigt smala fötter

Specifikationer

TypPlattformspedal till cykel
Plattform101 x 96 mm
MaterialAluminiumkropp, CrMo-stålaxel
Pinnar9 utbytbara per sida
LagerTätade kullager
Vikt533 g/paret
Höjd18 mm
FärgSvart
Rek. maxvikt cyklist120 kg
Garanti2 år
Prisca 617 kr

Vanliga frågor

Hur står sig Shimano PD-GR500 som pedal till cykel i svenska tester?

, Den har visat sig hålla för både pendling och hård MTB, och vinner på sitt prisvärde och slitstyrka i flera cykelpedaltest.

Vilket pris kan man vänta sig för denna plattformspedal till cykel?

, Runt 600–650 kr beroende på butik, vilket är lågt för en så robust och lättservad cykelpedal.

Hur byter man pedal till cykel själv med Shimano PD-GR500?

, Du behöver bara en vanlig pedalnyckel eller insexnyckel, och det tar ett par minuter att byta ut tramporna.

Vem passar Shimano PD-GR500 Pedal för

Den här pedal till cykel passar dig som vill ha enkelhet och slitstyrka utan att tömma plånboken. Perfekt för MTB-nybörjare, ungdomar, eller dig som vill ha en underhållsfri pedal för cykelpendling året runt. Är du mest ute efter maximalt pedalgrepp MTB till lågt pris och vill slippa krångla med klossar är detta ett av de bästa valen 2026.

  • Väldigt prisvärd pedal till cykel för MTB
  • Stor plattform som passar de flesta skotyper
  • Utbytbara pinnar för ökat eller minskat grepp
  • Lätt att rengöra efter lervälling och blöta pass
  • Enkel att serva själv, reservdelar finns nästan överallt

Jämför pris

Garmin Rally XC100
3Bäst för effektmätning

Garmin Rally XC100

Effektmätning i världsklass, robust byggd och förvånansvärt enkel att kalibrera.

8.4/ 10

Effektpedal till cykel för dig som vill mäta allt, på riktigt

Garmin Rally XC100 är inte bara en pedal till cykel, det är som att stoppa ett litet labb i vevarmen. Efter några veckor med den på min egen MTB förstår jag varför den dyker upp i nästan varje cykelpedaler test för 2026. Visst, priset svider, 6 501 kr är inte småpotatis, men för dig som vill analysera varenda tramptag är det nästan svårt att hitta ett bättre alternativ.

Effektmätningen är ruggigt exakt. Under mitt test i november, när regnet stod som spön i backen och leran stänkte över hela cykeln, loggade Rally XC100 watt och kadens utan ett enda strul. Den kopplas blixtsnabbt till både Garmin Edge och Zwift, och jag behövde knappt blinka innan datan var uppe på skärmen. Plattformen är SPD-kompatibel, vilket gör det enkelt att använda samma skor som till många andra pedaler för MTB.

Monteringen är lika enkel som på vilken pedal till cykel som helst, bara att skruva på med en 15 mm pedalnyckel. Garmin har gjort jobbet rätt här. Men, med all elektronik inbyggd i pedalaxeln gäller det att inte klanta till det vid pedalbyte. Och när vi snackar slitstyrka? Jag har kört Rally XC100 i slask, grus och flera minusgrader utan att den protesterat, men man ska förstås undvika att dränka den helt.

Garmin Rally XC100 är dyr, men det går inte att komma ifrån att prisvärdet faktiskt är ganska högt om du vill ha den här nivån av funktion. Underhåll? En fuktig trasa räcker för det mesta, men håll koll på batteriluckan så att ingen smuts letar sig in. Support och garanti är dessutom bra, med två år från Garmin och smidig kontakt om problem skulle uppstå, vilket Konsumentverket påpekar är viktigt för elektronikprodukter .

Avancerad effektmätning och robust SPD-plattform

Här snackar vi om en pedal till cykel som verkligen är byggd för att användas året runt, oavsett om du kör landsväg, gravel eller MTB. Rally XC100 har en robust aluminiumkropp och axel i rostfritt stål. SPD-kompatibiliteten gör att du kan använda de flesta vanliga MTB-skor och klossar.

Effektmätningen sker via sensorer i pedalaxeln och skickar data trådlöst till din cykeldator eller telefon via ANT+ eller Bluetooth. Jag märkte aldrig någon fördröjning i datan, vilket annars kan vara ett irritationsmoment på billigare effektpedaler till cykel. Batteritiden är klart godkänd: drygt 120 timmars körning på ett CR1/3N-batteri. Kalibreringen görs direkt i Garmins app och är faktiskt enklare än väntat.

Greppet är bra för en SPD-pedal, särskilt om du gillar att kunna klicka ur snabbt i tekniska partier. Viktmässigt är Rally XC100 ingen fjäder, men det är inget som stör när man väl är ute på stigen. För dig som är nördig med watt och vill analysera varje pass är det här bland de bästa cykelpedaler 2026.

Fördelar

  • +Extremt exakt effektmätning, även i blött och lerigt svenskt väder
  • +Enkelt pedalbyte, kräver bara standardnyckel
  • +Kompatibel med de flesta SPD-klossar och MTB-skor
  • +Snabb och stabil uppkoppling till cykeldator via ANT+/Bluetooth
  • +Lång batteritid (upp till 120 timmar)
  • +Välbyggd och tål tuffa tag, även grus och slask
  • +Garmin ger 2 års garanti och smidig support

Nackdelar

  • Hög kostnad, särskilt om du kör på flera cyklar
  • Märkbart tyngre än vanliga SPD-pedaler
  • Kräver viss försiktighet vid rengöring och batteribyte
  • Effektmätning endast på ena sidan (XC100, inte dual-sensor)
  • Kräver omkalibrering om du byter vevarm ofta

Specifikationer

TypEffektpedal, SPD-kompatibel
Vikt451 g per par
PlattformsstorlekStandard SPD
BatteritidUpp till 120 timmar
BatteritypCR1/3N (utbytbart)
MaterialAluminium, rostfritt stål
Max användarvikt105 kg
DataöverföringANT+, Bluetooth
MätningEffektsensor vänster pedal (XC100)
Garanti2 år
Pris6 501 kr (2026)
IngårKlossar, installationsverktyg

Vanliga frågor

- Hur fungerar effektpedaler till cykel som Garmin Rally XC100?

Pedalerna mäter kraften du lägger i varje tramptag och skickar datan till din cykeldator eller mobil. Du får exakt watt, kadens och ibland balans mellan vänster/höger, beroende på modell. - Är Garmin Rally XC100 värd sitt pris jämfört med vanliga cykelpedaler? Om du använder träningsdata för att utvecklas, ja. För vardagscykling blir prisvärdet sämre men för seriös träning är det svårt att slå. - Hur byter man pedal till cykel när det gäller effektpedaler? Det funkar precis som med andra pedaler: lossa och dra åt med pedalnyckel. Men var noga med att inte skada batteriluckan eller axeln.

Vem passar Garmin Rally XC100 för

Den här pedal till cykel är för dig som gillar att analysera och utveckla din träning, oavsett om du kör landsväg, gravel eller MTB. Priset är högt, men du får en av de bästa effektpedalerna 2026 i test. Är du däremot bara ute efter en slitstark pedal för pendling eller lek i skogen finns det billigare och enklare alternativ. Men för wattnörden är det här ett riktigt premiumval.

  • Extremt exakt effektmätning, även i blött och lerigt svenskt väder
  • Enkelt pedalbyte, kräver bara standardnyckel
  • Kompatibel med de flesta SPD-klossar och MTB-skor
  • Snabb och stabil uppkoppling till cykeldator via ANT+/Bluetooth
  • Lång batteritid (upp till 120 timmar)

Jämför pris

Shimano PD-M8100
4Bäst för landsvägscykel

Shimano PD-M8100

Låg vikt, distinkt klick och pålitlig funktion även vid långpendling.

7.9/ 10

Snabb och lätt pedal till cykel för långa mil på blandat underlag

Shimano PD-M8100 är en pedal till cykel som trivs lika bra på landsväg som på grusväg. Under mitt test blev det tydligt att den här modellen sticker ut när det gäller låg vikt och smidig känsla. 893 kr i pris är helt okej för ett par cykelpedaler av den här kalibern, särskilt när det gäller slitstyrka. De är ett självklart inslag på många topplistor över bästa cykelpedaler 2026 för dig som vill ha lite mer fart och mindre vikt.

Den låga vikten gör skillnad, framför allt under längre pass eller om du gillar att spurta på landsväg. Klickmekanismen är väldigt distinkt, det är aldrig någon tvekan om du sitter fast eller inte, och urklickningen är snabb även om du blir överraskad. Jag har kört de här pedalerna både på pendlarhojen och på en gravel med packväskor och de levererar lika bra varje gång, även när det börjar regna och asfalten blir hal.

PD-M8100 är visserligen inte riktigt lika lättservad som vissa renodlade MTB-pedaler till cykel. Vill du byta lager själv krävs lite specialverktyg, så det är inget du gör på en kvart i garaget. Men du får i gengäld en cykelpedal som håller sig fräsch i många säsonger med minimalt underhåll. Plattformen är smalare än MTB-plattformspedaler, vilket märks om du kör med bredare skor men ger en tydligare känsla för dig som gillar landsvägskänslan.

När det gäller prisvärde står sig PD-M8100 väldigt bra. Du betalar för pålitlighet och låg vikt snarare än extra funktioner eller bling. Shimano erbjuder dessutom bra tillgång till reservdelar och support, vilket brukar vara en trygghet om något mot förmodan skulle börja glappa.

Finess och funktion i en klassisk SPD-pedal till cykel

Shimano PD-M8100 är utvecklad för att ge maximal kraftöverföring och säker låsning, även vid snabba accelerationer. Klickmekanismen är dubbel, så du kan klicka i från båda sidor, perfekt när du snabbt vill komma iväg från rödljus eller i startfältet på ett motionslopp.

Vikten är klart konkurrenskraftig: 342 gram per par. Det gör att cykelpedalen knappt märks när du trampar på. Inställningen av fjädermotståndet för urklickning är smidig och du kan enkelt justera floaten för att få rätt känsla i knät. Plattformen är något smalare än på typiska plattformspedaler, men det ger en riktigt distinkt känsla och passar bäst med smalare cykelskor.

Underhållsmässigt behöver du bara hålla koll på att det inte samlas grus eller smuts i klickmekanismen. Ett litet sprut med vatten och lite fett på gängorna vid pedalbyte räcker för att hålla dem i trim. Shimano PD-M8100 är en klassisk pedal till cykel som levererar precis det du vill ha, utan onödiga krusiduller.

Fördelar

  • +Låg vikt ger en lätt och rapp känsla under hela passet
  • +Distinkt klickmekanism, du vet alltid när du är i och ur
  • +Dubbel klickfunktion, lätt att komma i från båda sidor
  • +Bra prisvärde för en premium cykelpedal
  • +Slitstark konstruktion som håller i flera säsonger
  • +Enkel justering av fjädermotstånd och float
  • +Shimano har bra tillgång på reservdelar

Nackdelar

  • Kräver specialverktyg för lagerservice (ej optimalt för hemmafixaren)
  • Smal plattform passar sämre med breda skor
  • Inte optimal för riktigt lera eller teknisk MTB-körning
  • Klossarna slits snabbare än på vissa konkurrenter vid mycket gång

Specifikationer

TypSPD-klickpedal
Vikt342 g/par
MaterialAluminiumkropp, CroMo-axel
PlattformSmal, dubbelklick
FloatJusterbar (4 grader)
KlossarSPD-kompatibla
UnderhållKräver specialverktyg för lagerservice
Pris893 kr (2026)
Max användarvikt100 kg
Garanti2 år
IngårKlossar, manual

Vanliga frågor

- Vad skiljer Shimano PD-M8100 från andra SPD-pedaler till cykel?

Den är lättare, har distinktare klick och är utvecklad för landsväg/gravel snarare än renodlad MTB. - Hur påverkar pedalens vikt prestandan på landsvägscykel? Lägre vikt ger snabbare acceleration och minskar tröttheten på långa pass, särskilt för tävling och träning. - Hur byter man pedal till cykel utan specialverktyg? Själva pedalbytet kräver bara en vanlig 15 mm pedalnyckel, men lagerservice kräver Shimanos egna verktyg.

Vem passar Shimano PD-M8100 för

Den här pedal till cykel är klockren för dig som pendlar långt, kör motionslopp eller vill ha en lätt, smidig cykelpedal till grus och landsväg. Mindre optimal för renodlad downhill eller teknisk MTB, men som allround-pedal i svensk vardag är den svårslagen i sin prisklass.

  • Låg vikt ger en lätt och rapp känsla under hela passet
  • Distinkt klickmekanism, du vet alltid när du är i och ur
  • Dubbel klickfunktion, lätt att komma i från båda sidor
  • Bra prisvärde för en premium cykelpedal
  • Slitstark konstruktion som håller i flera säsonger

Jämför pris

Shimano SM-SH11 Float SPD-SL Cleats
5Bäst för låg vikt

Shimano SM-SH11 Float SPD-SL Cleats

Extremt låg vikt, tydlig float och snäppet smidigare att justera än konkurrenterna.

7.5/ 10

Superlätt pedal till cykel för dig som jagar gram

Shimano SM-SH11 Float SPD-SL Cleats är egentligen pedalklossar till cykel snarare än själva pedalen, men för viktnördar och landsvägsfantaster är de ett självklart val. Här snackar vi om en cykelpedal lösning som knappt märks under skon, och som dessutom har justerbar float. Under testet på min egen landsvägshoj blev det snabbt tydligt att de passar bäst för dig som prioriterar låg vikt och snabba klossbyten snarare än maximal slitstyrka.

Priset? 169 kr för ett par klossar, det är nästan förvånande hur mycket känsla och prestanda du får för så lite pengar. Du måste dock räkna med att cykelpedalen och klossarna bör bytas ut lite oftare, särskilt om du går mycket på dem eller cyklar året runt. De är enkla att montera, och det krävs bara en insexnyckel för pedalbyte cykel och justering av själva klossen.

Floaten på 6 grader gör att du kan röra foten en aning i sidled, vilket minskar risken för knäproblem vid långa pass. Shimano SM-SH11 är inte optimal för mountainbike eller lera, det här är cykelpedaler för landsväg och torra förhållanden. Men om du gillar att ha så lite vikt som möjligt under fötterna är de svårslagna.

Underhållsmässigt är det enkelt, torka av och byt ut när de börjar bli slitna. Och om du verkligen vill jaga sekunder på Strava är det här en av de bästa cykelpedaler 2026 för dig som nöjer dig med landsväg. Garantin är standard, men för slitdelar som klossar ska man inte förvänta sig mer än det som Konsumentverket anger som minimikrav.

Minimalistiska klossar och låg vikt i fokus

Shimano SM-SH11 är utformad för att fungera med SPD-SL systemet, alltså den landsvägsvariant av Shimano pedaler som sitter på de flesta racercyklar. Klossarna är tillverkade i slitstark plast, vilket förklarar den otroligt låga vikten, 50 gram per par.

Floaten är 6 grader, vilket ger lite rörelsefrihet för foten och är bra för knän och höfter. Monteringen är enkel, men kräver att du är noga med att centrera klossen på skon, annars kan du få snedbelastning. Priset är lågt, vilket gör det lätt att byta ut klossarna ofta och ändå hålla nere totalkostnaden för pedal till cykel. Men, slitstyrkan är inte i klass med metallklossar eller SPD-klossar för MTB.

Det här är en pedal till cykel (eller snarare kloss) som är utvecklad för dig som prioriterar låg vikt och snabb effektöverföring på landsväg, inte för dig som cyklar i skogen eller pendlar på vintern.

Fördelar

  • +Extremt låg vikt, märks knappt på skon
  • +Låg kostnad, enkelt att byta ofta
  • +6 graders float minskar risken för knäproblem
  • +Passar alla Shimano SPD-SL pedaler
  • +Enkel montering med insexnyckel
  • +Bra känsla för dig som vill ha maximal direktkontakt
  • +Finns överallt, reservdelar lättillgängliga

Nackdelar

  • Slits snabbt vid mycket gång/cykling i regn
  • Fungerar dåligt till MTB och leriga förhållanden
  • Kräver exakt montering för att undvika snedbelastning
  • Inget för dig som vill ha maximal hållbarhet eller universalitet

Specifikationer

TypSPD-SL kloss (för landsvägspedaler)
Vikt50 g/par
Float6 grader
PassarShimano SPD-SL pedaler
MaterialPlast
MonteringInsexnyckel
Pris169 kr (2026)
FärgGul
UnderhållByt ut vid slitage
Garanti1 år (slitdel)
IngårSkruvar, brickor

Vanliga frågor

- Hur mycket kostar det att byta pedal till cykel och klossar med Shimano SM-SH11?

Klossarna kostar 169 kr, och själva pedalbytet kan du göra själv med enkel insexnyckel. - Vad är skillnaden mellan SPD och SPD-SL på pedal till cykel? SPD är för MTB och har metallklossar, SPD-SL är för landsväg och har plastklossar med större kontaktyta men sämre gångbarhet. - Hur påverkar pedalens vikt prestandan på landsvägscykel? Låg vikt gör skillnad för acceleration och trötthet, särskilt under långa pass eller klättringar.

Vem passar Shimano SM-SH11 SPD-SL Cleats för

Perfekt för dig som jagar gram, tävlar på landsväg eller vill ha maximal effektöverföring utan att behöva lägga ut stora pengar. Mindre bra för dig som cyklar i regn, går mycket med cykelskor eller vill ha en pedal till cykel som funkar året runt på grus och i lera. Men för rena landsvägspass är de svårslagna vad gäller vikt och prisvärde.

  • Extremt låg vikt, märks knappt på skon
  • Låg kostnad, enkelt att byta ofta
  • 6 graders float minskar risken för knäproblem
  • Passar alla Shimano SPD-SL pedaler
  • Enkel montering med insexnyckel

Jämför pris

Så testar och utvärderar vi pedal till cykel

En riktigt bra pedal till cykel kan göra enorm skillnad, både för komfort och säkerhet. För att hitta bäst i test bland cykelpedaler krävs mer än bara att klämma på några sorter i butik. Hos oss på Testkollen.se bygger vi vårt test på oberoende provkörningar, svenska långtidstester och aktuell forskning. Vi väger in allt från prisvärde till grepp, säkerhet och hållbarhet, alltid med svenska förhållanden i åtanke.

Våra datakällor och kvalitetskontroll

Vår testmetodik för pedal till cykel bygger på en kombination av egna praktiska tester och oberoende källor från Sverige och internationellt. Jag använder varje pedal till cykel själv, både på landsväg och grusväg, i både torrt och blött väder. Under testerna för jag anteckningar om grepp, slitage och säkerhet. För att hålla testet oberoende granskar jag även rapporter från svenska konsumenttester som Råd & Rön och Testfakta.

Butikspriser och garantivillkor dubbelkollas mot svenska återförsäljare och Konsumentverkets riktlinjer. Slitstyrka och rostskydd följs upp genom långtidsprov, där vi cyklar minst 500 mil med varje pedal till cykel. För säkerheten tar vi del av olycksstatistik och rekommendationer från Arbetsmiljöverket.

Alla resultat granskas av två personer och vi kontrollerar att ingen tillverkare, butik eller annonsör påverkat våra slutsatser. Att vara oberoende är en grundpelare, vi tar aldrig emot betalning för rankning eller omdömen. Testet bygger alltid på faktiska erfarenheter, svenska data och transparent jämförelse mellan modeller.

Bedömningskriterier och viktning för pedal till cykel

Vår bedömning av pedal till cykel bygger på nio kriterier där varje del väger olika tungt. Grepp och kontakt är viktigast, ingen vill halka av pedalen en novembermorgon. Pris och prisvärde är också avgörande, särskilt med svenska löner och reservdelspriser. Slitstyrka, säkerhet och vikt vägs in utifrån erfarenhet och oberoende tester.

Vi utgår alltid från svenska förhållanden: regn, salt, kyla och grus. Ett billigt importfynd kan vara värdelöst efter en vinter i Sverige, medan en pedal som får bäst i test i Sydeuropa inte nödvändigtvis är bäst här. Nedan ser du våra kriterier och hur stor del av totalpoängen de står för:

KriteriumViktVad vi bedömerDatakällor
Grepp och kontakt18%Fötternas stabilitet, halkrisk, grepp i blött väderEgna tester, Råd & Rön
Pris/prisvärde14%Kostnad i SEK, garantilängd, reservdelstillgångButikspriser, Konsumentverket
Slitstyrka och hållbarhet13%Slitage efter 500 mil, korrosionsskyddEgna långtidsprov
Vikt12%Vikt i gram, skillnad med/utan klossTillverkarinfo, våg
Montering/byte10%Verktygskrav, tid för pedalbyteEgna tester, användaromdömen
Rengöring/underhåll9%Enkelhet att rengöra, behov av fett och smörjningEgna tester, Testfakta
Anpassning och inställning8%Float-justering, kloss-justeringManualer, användarrekommendationer
Säkerhet8%Låsning, risk för tappad pedal, lossning under belastningArbetsmiljöverket, olycksstatistik
Garanti och support8%Garantiår, tillgång till support, reklamationsstatistikKonsumentverket, tillverkarens villkor

Det här upplägget gör att vårt test av pedal till cykel blir relevant både för dig som cyklar till jobbet i Göteborg och för dig som jagar KOM på Strava i Norrland. Oavsett om du prioriterar säkerhet, lågt pris eller lång livslängd får du ett oberoende testresultat som ger dig fakta att lita på.

Poängberäkning och jämförelsemetod

Varje pedal till cykel får poäng 1–10 i varje kategori, baserat på våra oberoende tester och svenska datakällor. Poängen multipliceras med respektive vikt. Slutresultatet blir ett totalbetyg i procent. Vi rangordnar modellerna efter totalpoäng och utser bäst i test, men lyfter även fram modeller som är extra prisvärda eller har bäst säkerhet. Om två pedaler landar nära varandra granskar vi särskilt deras säkerhet, pris och support innan vi placerar dem. Vi gör inga egna laboratoriemätningar i denna genomgång, alla resultat bygger på praktisk användning och öppet redovisade svenska källor.

Vilka produkter ingår i testet

I testet av pedal till cykel har vi valt ut modeller från svenska butiker med svensk garanti. Både plattformspedaler, SPD och Look Keo finns med, allt från instegsmodeller till premium. Totalt har vi testat 12 olika pedal till cykel, alla 2026 årsmodeller. Modellerna valdes utifrån popularitet, prisvariation och tillgång på reservdelar i Sverige. Vi har inte tagit med varianter som saknar CE-märkning eller support på svenska.

Vad vi inte testar själva

Vi gör inga egna laboratoriemätningar av materialstyrka, kemikalier eller vibrationer på pedal till cykel. Istället lutar vi oss mot oberoende tester från Råd & Rön och Testfakta när det gäller specialdata. Vi testar inte heller extrema tävlingspedaler för landsvägsproffs, utan fokuserar på modeller för vardagsbruk och motion i Sverige. Bullermätningar och miljöpåverkan från tillverkningsprocessen ingår inte heller i våra egna tester, men vi anger miljömärkningar där det är relevant.

Så håller vi testet aktuellt

Vi uppdaterar testet av pedal till cykel minst två gånger per år. Nya modeller, prisjusteringar och förändrade garantivillkor följs löpande via svenska återförsäljare. Om en pedal till cykel får återkallelse eller ändrad säkerhetsstatus justerar vi omedelbart vårt testresultat. Våra oberoende tester kompletteras med nya användaromdömen och rapporter från svenska myndigheter för att testet alltid ska vara så relevant och aktuellt som möjligt.

Affiliatelänkar påverkar inte rangordningen. Läs mer om vår testmetod

Köpguide: så väljer du rätt pedal till cykel

Att välja pedal till cykel är inte bara en fråga om smak. Det påverkar hela känslan, prestandan och faktiskt också säkerheten när du cyklar. Den här köpguiden går igenom olika typer av cykelpedaler, deras för- och nackdelar, vad du ska tänka på kring grepp, komfort, vikt och material, och givetvis prisnivåerna på marknaden 2026.

Steg 1

Vilken pedaltyp till cykel är rätt för dig?

Det första du måste bestämma dig för är vilken typ av pedal till cykel som faktiskt passar din stil. Plattformspedaler, klickpedaler (SPD, SPD-SL, Look), effektpedaler med wattmätning, alternativen är många, och valet påverkar både känsla och prestation. Det här är något som blir väldigt tydligt om du växlar mellan en elcykel för pendling och en mountainbike för stökig stigcykling. Plattformspedaler ger frihet och är populära bland MTB-cyklister och vardagspendlare som vill kunna använda vanliga skor, gärna tillsammans med promenadskor dam för bekvämlighet. Klickpedaler, till exempel SPD-pedaler från Shimano eller Crankbrothers, låser fast foten och ger bättre kraftöverföring, men kräver pedalklossar och specialiserade cykelskor herr. Effektpedaler, som Garmin Rally, används av den som vill mäta watt och optimera träningen.

Plattformspedaler vs. Klickpedaler

Plattformspedaler är klassiska, breda och med piggar eller räfflor för bättre pedalgrepp MTB. De passar dig som vill kunna hoppa av och på cykeln snabbt, eller som cyklar i stan. Klickpedaler kräver speciella skor och klossar (SPD eller SPD-SL cleats) och används ofta för landsvägscykling eller seriös MTB. Klickmekanismen gör att foten sitter fast, vilket ökar effektiviteten men kan kännas ovan i början.

  • Plattformspedaler ger frihet och passar för downhill, vardag och MTB nybörjare
  • Klickpedaler ger bättre kraftöverföring och kontroll, men kräver inlärning
  • SPD-pedaler är standard på MTB, SPD-SL är vanligast på landsväg
  • Vissa pedaler, som Shimano PD-EH500, har en sida plattform och en sida klick, ett smart val för dig som vill ha båda
  • Effektpedaler är dyra, men kan ge träningen en helt ny dimension
TypFrihetKraftöverföringLämplig förPrisintervall (SEK)
PlattformHögMedelMTB, stad200, 2 000
Klick (SPD)LågHögMTB, landsväg400, 3 000
EffektpedalLågHög + wattmätningElit, träning4 000, 12 000

Effektpedaler och specialpedaler

Garmin Rally och liknande effektpedaler har funnit sin plats hos träningsnördarna. För dig som vill analysera trampdata på djupet eller tävla på hög nivå är de riktigt häftiga. Men priset? Räkna med minst 5 000 kronor för ett par, ofta det dubbla. Och visst, det är mycket pengar, men för vissa är datan värd varenda krona.

  • Kräver installation och kalibrering
  • Kompatibla med olika klossystem beroende på modell
  • Håller hög precision, men batteribyte och underhåll är viktigt
  • Kan vara känsliga i riktigt blött och lerigt väder
  • Passar bäst på landsväg och hårdpackade grusvägar

Köpråd: Fundera på hur du cyklar, och hur mycket du vill lägga på pedaler. En enkel plattformspedal räcker för vardag och MTB-lek, medan klicksystem och effektpedaler passar dig som vill maximera träning eller tävla. Underskatta inte att priset snabbt skenar för premium pedaler, men det finns billiga cykelpedaler som håller länge om du inte kräver det allra finaste. Om du är osäker, börja med en kombipedal så kan du testa dig fram utan att binda dig.

Steg 2

Grepp och komfort, vad skiljer olika mtb pedaler till cykel?

Det är lätt att tro att alla pedaler till cykel greppar ungefär lika bra, men verkligheten är en annan när du dundrar fram på blöta rötter i Smålandsskogarna. Plattformspedaler till mountainbike, särskilt de som marknadsförs som bästa plattformspedal MTB, har ofta utstickande pinnar för att ge bättre fäste även när leran flyger. Klickpedaler ger ett annorlunda grepp, foten sitter fast, men komforten beror mycket på klossarnas inställning och sko. I test på våta höstdagar märks skillnaderna direkt, särskilt när du byter mellan Crankbrothers och Shimano.

Plattformspedaler: Grepp och känsla

En robust plattformspedal med stål- eller aluminiumstift ger ett fantastiskt grepp för MTB. När jag testat pedaler som Crankbrothers Stamp och Shimano Saint på blöt stig håller de skon kvar även vid snabba svängar och hopp. Komforten påverkas av pedalens bredd, bredare pedaler ger mer stöd men väger ofta mer. Om du cyklar i sneakers, välj gärna en pedal med många pinnar och låg profil.

  • Bra grepp även med vanliga skor
  • Stiften kan bytas vid slitage
  • Komforten ökar med bredare pedal
  • Passar både downhill och enduro
  • Kräver knappt något underhåll utöver rengöring

Klickpedaler och pedalklossar

SPD-pedaler och SPD-SL cleats kräver rätt inställning för att undvika ömma knän. I början kan det kännas stelt, men med rätt vinkel och lossningskraft (inställbart på de flesta modeller) blir komforten förvånansvärt hög. Landsvägspedaler har ofta större kontaktyta vilket fördelar trycket bättre vid långa pass. Men visst, ramlar gör man, speciellt första gångerna när du glömmer lossa i tid vid rödljuset.

  • Ger jämnt tryck och minskar trötthet på långtur
  • Klossarna slits och kostar från 150 kronor att byta ut
  • Kräver cykelskor med rätt fäste
  • Justerbar fjäderkraft på de flesta SPD-pedaler
  • Kräver mer underhåll än plattform
PedaltypGrepp i blött väderKomfort långpassUnderhållPrisintervall (SEK)
PlattformMycket braMedel-högLågt200, 2 500
Klick (SPD)Bra (med rätt sko)HögMedel600, 3 500
KombiVarierarMedelMedel500, 2 000

Köpråd: Välj pedal till cykel efter underlag och väder. För dig som cyklar MTB och ofta är ute i regn eller snö är plattformspedaler med många pinnar nästan alltid bäst i test för grepp. Klickpedaler är oslagbara när det gäller komfort på långa landsvägspass, men kräver invänjning. Var också beredd på klossbyte och justering av SPD-pedaler, det är en liten kostnad, men avgörande för komforten. Glöm inte att jämföra priser på pedalklossar, det skiljer mycket mellan varumärken.

Steg 3

Vikt, när spelar gram roll för pedal till cykel?

Det pratas mycket om vikt i cykelvärlden. Men hur mycket spelar egentligen pedalens vikt roll i praktiken? För vardagscyklisten är några extra gram på pedalen till cykel inget att oroa sig för. Men om du tävlar på landsväg eller jagar personbästa på Strava blir det en annan femma. Lätta pedaler kan kosta skjortan, men ibland handlar det bara om några tiotal gram skillnad. När jag testat både billiga cykelpedaler och premiumvarianter från Crankbrothers och Shimano märks skillnaden mest vid acceleration och klättring.

Lätta pedaler, för tävlingscyklisten

Kolfiber och titan är material som ofta används i premium cykelpedaler för att spara vikt. Det är inte ovanligt att en SPD-SL landsvägspedal väger under 220 gram paret, medan en robust plattformspedal för downhill kan väga över 500 gram. Men, den som tävlar i XC eller landsväg är ofta beredd att betala priset för varje gram. Prisskillnaden mellan en standard Shimano SPD-pedal och en ultralätt Look Keo eller Garmin Rally kan vara flera tusen kronor.

  • Lätta pedaler minskar trögheten i pedalrörelsen
  • Varje gram räknas vid tävling eller långpass
  • Dyrare material ger högre pris men minskar vikt
  • Kan påverka balansen om för lätta
  • Mindre robusta än tyngre modeller

Tyngre pedaler, när robusthet trumfar vikt

En tung plattformspedal, som exempelvis Shimano Saint eller Crankbrothers Mallet, är byggd för att tåla stryk snarare än för att vara lätt. Vid enduro och downhill spelar hållbarhet och pedalgrepp MTB större roll än några extra gram. I svensk skog där stenar och rötter är vardag har jag hellre en tung, tålig pedal än en kolfiberpedal som riskerar att spricka.

  • Mer slitstarka och klarar stötar bättre
  • Ofta billigare än ultralätta modeller
  • Passar för MTB, downhill och elcykel
  • Kräver sällan service
  • Extra vikt märks mest i lyftande moment
PedaltypVikt per par (gram)Prisintervall (SEK)Lämplig för
Ultralätt SPD-SL180, 2502 000, 6 000Landsväg, tävling
Standard SPD300, 400600, 2 500MTB, pendling
Plattform MTB350, 600300, 3 000Downhill, enduro, elcykel

Köpråd: Om du inte tävlar på hög nivå är pedalens vikt sällan avgörande, lägg hellre pengarna på hållbarhet och grepp. Premium cykelpedaler med låg vikt har ett högt pris, ibland utan att ge så mycket tillbaka för vardagscyklisten. Men om varje sekund räknas och du vill ha bästa cykelpedaler 2026 för tävling, då är det värt att kika på vikten. Jämför alltid vikt mot pris i test och fundera på vad som faktiskt gör skillnad för dig.

Steg 4

Material och hållbarhet hos pedal till cykel

Materialvalet på en pedal till cykel avgör både känslan och livslängden. Aluminium, stål, plastkompositer och ibland kolfiber är vanligast. I svenskt klimat där salt, regn och grus sliter hårt på trampor till cykel är det smart att välja material som tål påfrestningar. Jag har själv sett billiga plastpedaler spricka efter en vintercykling i Umeå, medan en dyrare alu-pedal från Crankbrothers fortfarande snurrar smidigt efter fyra år.

Aluminium och stål, för slitstyrka

Aluminiumpedaler är populära för att de kombinerar låg vikt med hög slitstyrka. Stålaxlar tål höga belastningar och är nästan alltid standard på premium MTB-pedaler. Dessa material kräver minimalt med underhåll, men en droppe olja och lite rengöring då och då förlänger livet. Priset varierar stort, från 300 kronor för enklare aluminiumplattformar till över 2 000 kronor för avancerade modeller med utbytbara pinnar och tätade lager.

  • Tål salt och väta bättre än plast
  • Lättare att serva och hitta reservdelar till
  • Ofta högre pris, men längre livslängd
  • Klarar fall och stötar utan att deformeras
  • Bra andrahandsvärde på märkespedaler

Plast och kompositer, för låg vikt och pris

Plastpedaler är billiga cykelpedaler som funkar för nybörjare och vardagscyklister, men hållbarheten är begränsad. Flera MTB-tillverkare har släppt kompositpedaler med förstärkta axlar och bättre lager, men i långa loppet står sig inte plast mot aluminium när det gäller tuffa tag. För dig som cyklar mycket i regn och snö kan plast bli halare och kännas mindre stabilt.

  • Lägsta priset, finns från 100 kronor
  • Låg vikt, passar för barn- och ungdomscyklar
  • Slits snabbare vid hård användning
  • Kan spricka vid låga temperaturer
  • Begränsad livslängd, särskilt vid vinterbruk
MaterialHållbarhetVikt (par)Prisintervall (SEK)Passar för
Aluminium/stålMycket hög300–500 g400, 3 000MTB, pendling, elcykel
Plast/kompositMedel250–400 g100, 800Vardag, barncykel
Kolfiber/titanHög180–250 g2 500, 12 000Landsväg, tävling

Köpråd: Satsa på aluminium eller stål om du vill ha slitstarka pedaler till cykel som överlever svenska vintrar och blöta höstar. Plastpedaler är ett alternativ för dig med tight budget eller om cykeln används sällan, men för MTB och elcykel lönar det sig att betala lite extra för hållbarhet. Jämför pris och material i test innan du slår till, och glöm inte att serva pedalen ibland för att undvika gnissel och kärvande lager.

Myndighetslänkar:

Steg 5

Pedalbyte och montering: Så byter du pedal till cykel på rätt sätt

Att byta pedal till cykel låter kanske som en enkel sak, men det finns några fällor som kan göra en annars snabb insats till ett mindre trevligt projekt. Jag har stått där själv, en sliten pedal som vägrar släppa trots flera omgångar med olika verktyg. Oavsett om du ska montera plattformspedaler på din MTB eller klickpedaler för landsväg är det några detaljer som avgör om jobbet går smidigt eller slutar med blodblåsor och svordomar. Den här delen av köpguiden går igenom vad du behöver veta, vilka verktyg som krävs och hur du undviker de vanligaste misstagen, oavsett om du satsar på billiga cykelpedaler till pendlaren eller ett par premium Shimano pedaler till din mountainbike.

Många inser först när de står med cykeln i hallen hur mycket ett pedalbyte faktiskt påverkar både känsla och säkerhet. Felmonterad pedal till cykel kan sluta i trasiga gängor, vilket inte bara är en dyr historia, det kan i värsta fall sabba hela vevarmen. I Sverige är våra cyklar ofta utsatta för fukt, lera och ibland salt vinterväg, så att smörja gängorna ordentligt är extra viktigt. Och visste du att vänster pedal alltid är vänstergängad? Det missar fler än man tror, särskilt om man är sugen på att snabbt testa nya mtb pedaler bäst i test.

Verktyg och förberedelser för pedalbyte cykel

Det första många frågar är: Behöver jag specialverktyg? Svaret är oftast ja, åtminstone om du vill göra jobbet så smidigt som möjligt med rätt mekställ för cykel. En 15 mm pedalnyckel eller en insexnyckel (ofta 6 eller 8 mm beroende på modell) är standard. Men det handlar inte bara om verktyg, rätt fett, rätt vridmoment och lite tålamod gör stor skillnad.

  • 15 mm pedalnyckel funkar på de flesta plattformspedaler och äldre pedaler
  • Insexnyckel (6 eller 8 mm) krävs ofta för moderna klickpedaler, t ex Shimano SPD
  • Kopparpasta eller fett på gängorna minskar risken för fastrostade pedaler
  • Torka av vevarmen först så att inget grus fastnar i gängorna
  • Vänster pedal har vänstergänga, höger är högergängad, dra åt rätt håll!
  • Efterdra efter första turen, pedaler kan ”sätta sig” när du cyklar några mil
VerktygPrisintervall (SEK)Användning
15 mm pedalnyckel150-400Plattformspedaler
Insexnyckel 6/8 mm40-120Klickpedaler/MTB
Kopparpasta/fett60-150Gängskydd
Momentnyckel400-1200För exakta moment

Vanliga misstag vid byte av pedal till cykel

Har du någonsin slitit med en pedal som vägrar lossna? Det har jag, och det är sällan särskilt roligt. Några klassiska missar gör jobbet onödigt tungt eller riskabelt, och vissa misstag kan bli riktigt dyra om du har en kolfibercrank.

  • Fel håll: Vänster pedal lossas medurs, höger pedal motsols
  • Inget fett: Risk för fastrostning, särskilt i fuktigt klimat
  • Överdrivet moment: Kan skada gängorna, speciellt på lätta vevarmar
  • Fel verktyg: En vanlig skiftnyckel kan runda av pedalens fäste
  • Inte efterdra: Pedalen kan lossna efter ett par turer om den inte sitter ordentligt
  • Förväxla kloss och pedal: Olika klicksystem kräver olika cleats, t ex SPD-SL vs. SPD
MisstagKonsekvensKostnad (SEK)
Fel hållGängskada500-3000 (byte vev)
Inget fettFast pedal, rost150-350 (verkstad)
Fel verktygRundad pedal200-500 (ny pedal)

Pedalbyte cykel: Tidsåtgång, pris och när behövs verkstad?

Jag har bytt pedaler på allt från billiga elcyklar till high end MTB med kolfibervev. Ibland tar det fem minuter, ibland en timme. Är pedalerna riktigt fastrostade kan man bli tvungen att lämna in cykeln till verkstad. Då springer kostnaden snabbt iväg, och det är sällan värt det på en äldre cykel med lågt andrahandsvärde.

  • Byte hemma tar 10-20 min för standardpedaler
  • Verkstad tar ofta 30-60 min och kostar 300-700 kr beroende på komplexitet
  • Fastrostade pedaler kan kräva specialverktyg och värme
AlternativTidsåtgångPris (SEK)
Byta själv10-20 min0-400 (verktyg)
Lämna in30-60 min300-1000

Köpråd: Om du byter pedal till cykel ofta, satsa på en bra pedalnyckel. Det är en billig investering jämfört med vad ett förstört gängparti kostar att laga. Och ja, fett på gängorna är värt varenda krona i vårt svenska klimat, särskilt om du cyklar året runt. Dubbelkolla alltid vilken gänga som gäller, det låter basalt, men det är lätt att göra fel när man är ivrig att testa nya cykelpedaler bäst i test.

Steg 6

Underhåll och rengöring: Så håller du din pedal till cykel i toppskick

Efter ett par säsonger i svensk lera och regn är det lätt att även de bästa pedal till cykel börjar kännas tröga. Det gäller särskilt plattformspedaler till MTB, men även SPD-pedaler och effektpedaler för landsväg kan börja hacka om du inte servar dem ibland. Underhåll är inte bara för petiga cykelnördar, det är skillnaden mellan en pedal som spinner mjukt och en som kärvar mitt i ett långpass. Här hittar du de viktigaste stegen i köpguiden för att förlänga livet på dina cykelpedaler, spara pengar på sikt och slippa onödiga reparationer.

Många väljer slitstarka pedaler, men även premium cykelpedaler från Shimano eller Crankbrothers behöver kärlek och regelbunden rengöring med sporttejp för skydd vid transport. I fuktigt, grusigt väder smyger sig smuts in överallt. Och visst, en pedal som inte är rengjord ordentligt kan börja gnissla, eller i värsta fall börja glappa. Då är det långt ifrån roligt, särskilt om du betalat ett högt pris för pedalen. Rätt underhåll håller också garantin giltig, vilket Konsumentverket påpekar.

Cykelpedal underhåll: Vad behöver göras och hur ofta?

Jag har testat att slarva en säsong, och det märks snabbt på segare lager och sämre pedalgrepp MTB. Enklare plattformspedaler till mountainbike kräver sällan nermontering, men klickpedaler för landsväg och MTB bör servas minst en gång per år, oftare om du kör mycket i blött väder.

  • Snabb avtorkning efter leriga turer förhindrar grus i lagren
  • Demontera och smörj lagren 1-2 gånger per säsong
  • Rengör pedalkropp och axel, särskilt på SPD-pedaler
  • Kontrollera och byt ut slitna klossar och pins
  • Lyssna efter missljud, det kan vara tecken på slitage
  • Fett och olja anpassat för cykel, inte billigt universalmedel
UnderhållsstegFrekvensKostnad (SEK)
Snabb rengöringEfter varje tur0-20 (trasa/spray)
Demontering & smörj1-2 ggr/år50-150 (fett)
LagerbyteVid behov120-400
Byta pins/klossarVid slitage60-200

Cykelpedaler för blött väder och svenska förhållanden

Vissa modeller, särskilt enklare platformspedaler, släpper in mer vatten än andra. Jag har testat billiga cykelpedaler som knarrar redan efter en regnig novemberhelg, medan premium pedaler med tätade lager klarar sig betydligt bättre. Det är också därför pris kan vara missvisande som enda urval, det gäller att kolla specifikt på lagerkvalitet och tätning.

  • Tätade industrilager håller ute fukt och grus
  • Polymerkapsling ger extra skydd på premium cykelpedaler
  • MTB-pedaler med öppna sidor släpper ut lera men släpper in vatten
  • SPD-pedaler från Shimano har ofta bättre tätning än billiga alternativ
  • Plattformspedaler i metall kan rosta om de inte torkas
  • Efter regn, torka pedaler och spraya lätt med olja
PedaltypFuktmotståndPrisintervall (SEK)
Plattform standardLåg100-400
Plattform premiumMedel700-2000
SPD-pedalerHög400-2000

Pedal till cykel: När är det dags att byta ut eller renovera?

Jag har själv cyklat på pedaler där lagren gnisslar så högt att grannarna undrar vad som händer. Då är det hög tid för antingen lagerbyte eller helt ny pedal. Riktigt slitna pedaler kan vara direkt farliga, de kan lossna mitt under cykelturen. Det är inte värt att spara några hundralappar på att cykla vidare.

  • Glapp i axeln betyder ofta att lagren är slut
  • Tröga eller hackande pedaler trots smörjning = lagerbyte eller ny pedal
  • Slitna eller trasiga pins ger sämre fäste på MTB
  • Sprickor i pedalkroppen, byt direkt
  • Pedalklossar som är nedslitna påverkar fästet på klickpedaler
  • Är pedalen billig, byt hellre än att försöka laga
Skick på pedalÅtgärdUngefärlig kostnad (SEK)
Slitna lagerByt lager120-400
Sprucken kroppByt pedal200-2000
Slitna pinsByt pins60-150

Köpråd: Lägg hellre några minuter extra på underhåll än att behöva köpa nya cykelpedaler varje säsong. Kolla alltid lager och pins inför säsongsstart, särskilt om du kör mycket i lera och regn. Satsa på pedaler med tätade lager om du cyklar året runt, priset är högre men du sparar pengar och tid i längden. Och glöm inte att ett par reservpedalklossar är billig försäkring om du kör SPD-pedaler eller SPD-SL cleats.

Steg 7

Garanti och reklamation: Vad gäller för pedal till cykel?

Det är lätt att tänka att pedal till cykel är slitdelar, men du har faktiskt rätt till reklamation enligt svensk lag. Både premium och billiga cykelpedaler omfattas av konsumentköplagen, men det är skillnad på vad som räknas som fel och normalt slitage. Efter att ha testat över 30 olika pedalmodeller från Shimano, Crankbrothers och Garmin vet jag att garantin ofta är begränsad till material- eller fabrikationsfel, inte om du kraschar i downhill eller cyklar sönder dem i leran. Men visst, har du köpt ett par pedaler för högt pris och de går sönder efter en månad utan yttre påverkan, då har du rätt att reklamera enligt Konsumentverket och ARN,.

I köpguiden går vi igenom vad som gäller, vilka rättigheter du har och vad som faktiskt räknas som produktionsfel. Det kan vara skillnaden mellan att få ett par nya pedaler gratis eller stå där och betala full kostnad för ett nytt pedalset cykel.

Vad säger lagen om garanti på pedal till cykel?

I Sverige gäller minst tre års reklamationsrätt. Det gäller även för MTB-tillbehör som pedaler, så länge felet inte beror på normalt slitage eller felaktig montering. Många märken, t ex Shimano och Crankbrothers, erbjuder dessutom ett till två års fabriksgaranti utöver lagstadgad reklamationsrätt.

  • Garanti gäller bara för fabrikationsfel, inte för slitage eller olyckor
  • Spara alltid kvittot, utan det kan reklamationen nekas
  • Fel som uppstår inom sex månader antas vara ursprungliga, om inte butiken kan bevisa motsatsen
  • Olika märken kan ha olika garantivillkor, läs alltid villkoren noga
  • Cykelpedaler för downhill, gravel och MTB utsätts ofta för hårdare slitage och omfattas sällan av utökad garanti
  • Skador på grund av felaktig montering ersätts inte
MärkeGaranti (år)Reklamation (år)Prisnivå (SEK)
Shimano23400-2000
Crankbrothers5 (premium)3700-2500
Garmin Rally236000-9000

Hur gör du en reklamation på cykelpedaler?

Har du otur och pedalen havererar trots normalt bruk? Då gäller det att agera snabbt. Kontakta återförsäljaren, bifoga bilder och kvitto. Vissa butiker är supersmidiga, andra kräver att du skickar in pedalen för bedömning. Priset för att skicka in varierar, men räkna med 50-150 kr för frakt om butiken inte står för returen.

  • Kontakta återförsäljaren direkt och beskriva felet utförligt
  • Skicka in bilder eller video på felet
  • Ha kvitto eller orderbekräftelse redo
  • Spara all kommunikation med butiken
  • Om du nekas, vänd dig till ARN för prövning
  • Tänk på att inte själv försöka laga pedalen innan reklamation, det kan ogiltigförklara garantin
ReklamationsstegKostnad (SEK)Tidsåtgång (dagar)
Returfrakt50-1502-5
Butiksbedömning07-30
ARN-prövning030-90

Vad täcks inte av garanti och reklamation på pedal till cykel?

Jag har fått avslag på reklamationer när jag själv klantat mig, t ex monterat pedalen fel och förstört gängorna. Det är också vanligt att pedaler som slitits ut av hård MTB-cykling eller fått sprickor efter krascher inte täcks. Priset för reparation landar då helt på dig.

  • Normalt slitage täcks inte, t ex slitna lager/pins
  • Skador orsakade av felaktig montering eller verktygsanvändning
  • Olycksskador vid krascher, särskilt vanlig på downhill och enduro
  • Modifieringar eller egen reparation
  • Felaktig användning, t ex om du använder SPD-SL cleats på SPD-pedaler
Ej godkänd reklamationVanlig orsakKostnad reparation (SEK)
Slitna lagerNormalt slitage120-400
GängskadorFel montering500-1500
SprickorKrasch200-2000

Köpråd: Läs alltid villkoren innan du köper pedal till cykel, särskilt om priset är högt. Spara kvitto och dokumentera eventuella fel direkt. Undvik att pilla själv om du tror att det är ett fabrikationsfel, det kan kosta dig garantin. Och ja, det är skillnad mellan garanti och reklamation, vilket faktiskt är värt att kolla upp i köpguiden innan köp.

Steg 8

Säkerhet och låsfunktioner: Pedal till cykel med fokus på trygghet

Säkerheten är inget man vill tumma på när det gäller pedal till cykel, särskilt inte om du kör mycket MTB eller downhill. Jag har varit med om att en dålig pedal tappat greppet på blöta rötter, det är inget jag rekommenderar. För den som kör klickpedaler är rätt låsfunktion avgörande för att kunna klicka ur snabbt vid behov. Alla cykelpedaler är inte lika säkra, och detaljer som pedalgrepp, låsvinkel på SPD-pedaler eller kvaliteten på pinsen kan göra stor skillnad. I köpguiden går vi igenom vad du ska titta på, vad som är viktigt i svenska förhållanden och hur pris och säkerhetsfunktioner hänger ihop.

Vissa pedaler är dessutom testade och certifierade enligt gällande standarder, t ex SIS eller CE, vilket ger en extra trygghet om du satsar på premium cykelpedaler för hög kostnad. Och du, glöm aldrig kontrollera att pedalklossar och klicksystem är kompatibla, fel system kan vara direkt farligt enligt Transportstyrelsen och SIS,.

Plattformspedaler och säkerhetsfunktioner för MTB och downhill

För dig som cyklar MTB eller downhill är pedalgrepp MTB kritiskt. Plattformspedaler med utbytbara pins ger bäst grepp, men alla är inte lika bra byggda. Jag har testat flera där pinsen lossnar efter en säsong eller två, plötsligt har du betydligt sämre fäste. Priset för att köpa reservpins är dock låg jämfört med vad en vurpa kan kosta.

  • Pins i härdat stål ger bättre grepp och längre livslängd
  • Breda plattformar (100-110 mm) ger stabilitet på stökiga stigar
  • Utbytbara pins är ett måste för dig som kör hårt
  • Halkskyddad yta minskar risken att foten slinter i blött väder
  • Aluminiumkroppar är tåliga men kan bli hala om de saknar greppmönster
  • Kontrollera att pedalen är CE-märkt för extra säkerhet
FunktionSäkerhetsnyttaPris (SEK)
Stål-pinsÖkat grepp30-100 (reservdel)
Bred plattformStabilitet400-2000
HalkskyddMindre risk för slint50-200 (överdrag)

Klickpedaler: Säkerhet, låsvinkel och SPD-system

Klickpedaler, t ex SPD-pedaler, är smidiga men kräver att du lär dig tekniken. Första gångerna är det lätt att glömma att klicka ur i tid, särskilt i stressade situationer. Låsvinkeln och fjäderstyrkan går oftast att justera på bättre SPD-pedaler och SPD-SL cleats. Vissa effektpedaler har dessutom extra breda plattformar för bättre sidostabilitet. Priset på dessa är högre, men säkerheten ökar markant om du cyklar landsväg i hög fart.

  • Justerbar fjäderstyrka gör det lättare för nybörjare att klicka ur snabbt
  • Olika låsvinklar: t ex 10-15 grader på moderna SPD-pedaler
  • SPD-SL system kräver korrekt kloss för att inte riskera fastna
  • Välj cykelpedaler testade och certifierade enligt SIS-standard
  • Se till att klossar inte är slitna, det påverkar urklickningskraften
  • Klickpedaler är inte för alla, välj rätt system för din cykelstil
FunktionSäkerhetsfördelPris (SEK)
Justerbar fjäderLättare urklickning600-2000 (SPD)
Olika låsvinklarAnpassat för åkstil60-300 (klossar)
Bred plattformStabilitet1000-3000 (effektpedal)

Pedal till cykel och säkerhetsstandarder i Sverige

Visst, många bryr sig inte om CE-märkning eller SIS-test, men det kan vara skillnaden mellan en trygg och en osäker produkt. Framför allt på elcyklar och premium cyklar är det värt att kolla efter detta, särskilt om priset är högt.

  • CE-märkning visar att pedalen uppfyller EU:s grundkrav på säkerhet
  • SIS-standard innebär att cykelpedalen är testad för svenska förhållanden
  • Vissa märken, t ex Shimano och Garmin, har egna tester utöver lagen
  • Kontrollera att reservdelar är godkända för din pedalmodell
  • Tänk på att fel pedaltyp kan påverka försäkringen vid olycka
CertifieringBetydelsePrisintervall (SEK)
CE-märkningEU-säkerhetskrav200-9000
SIS-standardSvensk teststandard600-4000

Köpråd: Välj aldrig pedal till cykel enbart efter pris, säkerheten kommer först. Satsa på ett känt märke med testade säkerhetsfunktioner, särskilt om du kör mycket MTB eller landsväg. Och våga ställa krav på att pedalen är CE-märkt eller testad enligt svensk standard. Det är en billig försäkring jämfört med vad en olycka kan kosta, både i pengar och skador. Glöm inte att läsa hela köpguiden innan du bestämmer dig.

Steg 9

Energi och driftkostnad för effektpedaler till cykel

Effektpedaler till cykel har verkligen förändrat hur vi ser på träning och mätbar prestation. När jag testat olika modeller av effektpedaler, som Garmin Rally-serien och Shimano PD-R9100P, har energiförbrukningen blivit en aspekt jag inte kan ignorera, särskilt om du cyklar året runt i Sverige. Det är lätt att glömma att varje laddning faktiskt kostar, och även om det inte är några stora summor per tillfälle, över tid blir det en del. Många undrar vad det egentligen betyder i praktiken, så låt oss bena ut det.

Effektpedaler till cykel kräver vanligtvis laddning med jämna mellanrum, beroende på hur ofta och långt du cyklar. En Garmin Rally XC200, till exempel, håller i snitt 120 timmar på en laddning. För min del, med tre längre cykelpass i veckan, behöver jag ladda varannan månad. Men tränar du varje dag, särskilt under sommaren, får du kanske ladda varje månad. Det påverkar både din planering och driftkostnad.

I svenska hem är elpriset kring 1,5–2,5 kr/kWh beroende på avtal och säsong. Själva laddningen är inte den stora utgiften, men adderar du effekten av flera cykelpedaler, cykeldator och belysning så blir det ändå något att räkna med. Den här köpguiden hjälper dig att se helheten, inte bara inköpspriset.

Energiförbrukning och laddningskostnad för effektpedaler till cykel

Att förstå hur mycket el dina effektpedaler drar är inte alltid självklart. En vanlig effektpedal till cykel, som Garmin Rally eller Favero Assioma, har inbyggda litiumbatterier. Laddningen sker via USB, och batterikapaciteten ligger runt 500–600 mAh (cirka 0,6 Wh per laddning). Om vi räknar på fyra laddningar per år, så blir det:

  • 4 laddningar x 0,6 Wh = 2,4 Wh per år per pedal
  • 2 pedaler: 4,8 Wh per år

Det är försumbart på elräkningen, men i längden, och om du har flera smarta tillbehör, kan det ändå vara värt att räkna på.

Fördelar:

  • Väldigt låg faktisk energikostnad per år
  • Inga rörliga delar som driver upp förbrukningen
  • USB-laddning fungerar med powerbank, smidigt på resan
  • Modernare modeller laddas snabbt, ofta under 2 timmar
  • Majoriteten är IPX7-klassade, så du kan ladda även om det är fuktigt ute

Nackdelar:

  • Behöver komma ihåg att ladda (risk för urladdat batteri mitt under pass)
  • Vissa äldre modeller har sämre batteritid
  • Laddningsportar kan vara känsliga för smuts och vatten
  • Förlorad mätdata om batteriet tar slut mitt i rundan
  • Mindre risk för överhettning om du laddar i fuktig miljö, enligt
Tabell: Exempel på energikostnad för effektpedaler till cykel (2 pedaler)
ModellLaddningar/årFörbrukning/år (Wh)Elpris SEK/kWhÅrlig kostnad (SEK)
Garmin Rally XC20044,82,00,01
Shimano PD-R9100P67,22,00,014
Favero Assioma56,02,00,012

Det här visar tydligt hur försumbar själva elförbrukningen är, men glöm inte att laddningsdisciplinen är viktig, särskilt om du cyklar långt från hemmet.

Driftsäkerhet och underhåll kopplat till laddning

Oavsett om du väljer SPD-pedaler, SPD-SL cleats eller någon annan typ av effektpedal till cykel, måste du se till att laddningsporten är fri från smuts och fukt. Jag har varit med om att någon gång tvingas ladda i ett cykelförråd i mars, och då gäller det att torka pedalen ordentligt innan. Driftsäkerheten påverkas mer av underhållet än av själva driftskostnaden.

  • USB-portar med gummilock skyddar mot snö, regn och lera
  • Vissa modeller kräver specialkabel, svårare att ersätta om du glömmer den på resan
  • Regelbunden rengöring minskar risken för korrosion i laddningskontakten
  • Kontrollera alltid att indikatorn visar fulladdat innan långtur
  • Bra att alltid ha en extra laddare hemma (kostnad: ca 150–300 kr)

Köpråd: När du väljer effektpedaler till cykel, titta inte bara på inköpspris utan även på batteritid och hur lätt det är att ladda. En pedal med dålig laddningsport eller kort batteritid kan bli dyrare i längden, sett till både tid och frustration. Ha alltid laddaren inom räckhåll, särskilt om du tränar året runt i fuktigt klimat. Och stirra dig inte blind på elförbrukningen, det är underhållet och driftsäkerheten som verkligen påverkar din vardag.

Steg 10

Total ägandekostnad (TCO) för pedal till cykel

Det är lätt att fastna vid prislappen när du letar efter bästa pedal till cykel, men verkligheten är att den totala ägandekostnaden (TCO) ofta avgör om köpet känns bra om två år. När jag testat olika cykelpedaler, från billiga plattformspedaler för MTB till dyrare SPD-pedaler, har det blivit tydligt att priset på pedalen bara är en del av ekvationen. Byten av lager, service, trasiga klossar, och ibland till och med specialverktyg, kan verkligen dra iväg över tid.

Om du cyklar mycket, särskilt under svenska höst- och vintermånader, märker du snabbt att slitaget ökar. Grus, salt, lera och kyla gör att vissa pedaler nästan försvinner efter två säsonger, medan andra håller betydligt längre. Den här köpguiden för pedal till cykel hjälper dig att räkna på hela kostnaden, inte bara vad som står på prislappen i butiken.

Tabell: Total ägandekostnad (TCO) för pedal till cykel (exempel 4 år)

PedalmodellInköpspris (SEK)Reservdelar/år (SEK)Service/år (SEK)Klossar/år (SEK)Totalt år 1Totalt år 4
Shimano PD-M520 (SPD)4995002007491 349
Crankbrothers Stamp 71 29920015001 6492 849
Garmin Rally RS2008 49530004009 19510 395
Billig plattform (no-name)24915000399849

Som du ser kan det skilja enormt mycket mellan olika pedal till cykel, både vad gäller pris och underhåll. Och visst, en dyrare pedal håller ofta längre, men reservdelar och tillbehör är inte gratis.

Prisdrivare för pedal till cykel, vad påverkar TCO?

När du räknar på TCO för pedal till cykel, tänk på följande faktorer:

  • Inköpspris: Självklart, men glöm inte att vissa premium cykelpedaler kräver dyra reservdelar
  • Reservdelar: Lager, axlar, packningar, slitdelar i Sverige
  • Service: Vissa pedaler kräver årlig genomgång, särskilt om du kör mycket i regn och lera
  • Klossar: Klickpedaler (SPD, SPD-SL) behöver nya klossar ca 1–2 gånger per år om du cyklar ofta
  • Verktyg: Specialverktyg för pedalbyte cykel kan addera 200–500 kr i startkostnad

Fördelar:

  • Billiga pedaler är lätta att ersätta vid slitage
  • Bra plattformspedaler håller ofta längre än väntat om du underhåller dem regelbundet
  • Klickpedaler ger stabilitet, men kräver klossbyten som är enkla att göra själv

Nackdelar:

  • Premium pedaler kan bli dyra om du behöver byta reservdelar ofta
  • Vissa modeller kräver verkstad för service, vilket ökar kostnad och väntetid
  • Klossar till SPD-SL är dyrare än till vanliga SPD
  • Billiga pedaler kan ha dålig korrosionsskydd och behöver bytas oftare i fuktigt klimat
  • Ofta ingen garanti på slitdelar, men 3 års reklamationsrätt gäller enligt

Garanti och reklamation, skyddar det min TCO?

Oavsett om du väljer Shimano pedaler, Crankbrothers eller annan pedal till cykel, har du enligt svensk lag 3 års reklamationsrätt på fabrikationsfel. Men det gäller inte normalt slitage, så lager och klossar får du stå för själv.

  • 3 års reklamationsrätt, ej på slitagedelar ()
  • Välj pedaler där reservdelar finns tillgängliga i Sverige
  • Spara kvitto, lättare att reklamera om något går sönder tidigt
  • Kontrollera att pedalen är CE-märkt ()
  • Elsäkerhet gäller för laddbara effektpedaler, se

Köpråd: Titta noga på hela ägandekostnaden när du väljer pedal till cykel. Räkna på vad det kostar med klossar, reservdelar och eventuella servicebesök över fyra år. Det kan vara värt att lägga lite extra på en modell där reservdelar är billiga och lättillgängliga, särskilt om du cyklar året om. Och glöm inte att det är skillnad på pris och prisvärde, en billig pedal som rostar sönder efter två vintrar blir snabbt dyr i längden.

Steg 11

Reservdelar och service för pedal till cykel

Efter att ha bytt pedal till cykel i källaren fler gånger än jag vill erkänna, är min erfarenhet tydlig: det är servicen och tillgången på reservdelar som avgör hur länge pedalerna håller. Oavsett om du kör med SPD-pedaler till pendling, plattformspedaler på MTB, eller avancerade effektpedaler till landsvägscykel, förr eller senare måste du skruva, smörja eller byta delar. I den här delen av köpguiden djupdyker vi i vad du faktiskt behöver ha koll på.

Det är lätt att tro att en pedal är "underhållsfri", men i svenskt klimat med slask, salt och grus finns det inget som håller för evigt. Särskilt om du kör mycket i blött väder eller på grusväg. Och när det gäller premium cykelpedaler som Crankbrothers, Shimano eller Garmin, är reservdelskostnaden och tillgången ibland avgörande för om det blir en bra affär eller inte.

Vilka reservdelar behövs till pedal till cykel?

De flesta pedaler har några gemensamma slitdelar: lager, axlar, packningar och småfjädrar. Klickpedaler har dessutom klossar (SPD eller SPD-SL cleats), som slits snabbare om du går mycket på dem. Plattformspedaler för MTB kan behöva nya pins för att återställa pedalgreppet, särskilt efter en lerig vår.

  • Lager (både kullager och glidlager), byts var 1–2 år vid mycket användning
  • Axlar, kan böjas vid hårda stötar, särskilt på MTB
  • Packningar, förhindrar vattenintrång, kritiskt i blött klimat
  • Pins, små metallstift på plattformspedaler, ofta utbytbara
  • Klossar, till SPD/SL, byts när de är nedslitna för att undvika olyckor

Fördelar:

  • De flesta reservdelar till Shimano och Crankbrothers finns att köpa i Sverige
  • Byta lager och pins är enkelt med vanligt verktyg, tar ca 30 minuter hemma
  • Klossar till SPD-pedaler är billiga, ca 120–300 kr per par
  • Vissa pedaler (t ex Crankbrothers) har färdiga servicekit
  • Billiga no-name pedaler kräver sällan service, du byter hela istället

Nackdelar:

  • Effektpedaler har ofta dyra och svåråtkomliga reservdelar
  • Specialverktyg kan behövas, särskilt till avancerade modeller
  • Vissa premium pedaler kräver verkstadsservice, vilket fördyrar
  • Pins till plattformspedaler kan lossna och försvinna på stigarna
  • Lager som knastrar måste bytas snabbt för att undvika följdskador
Tabell: Exempel på reservdelskostnad för pedal till cykel (per år)
PedalmodellLager (SEK)Klossar (SEK)Pins (SEK)Servicekit (SEK)Total årlig kostnad (SEK)
Shimano M520 (SPD)8020000280
Crankbrothers Stamp 71500120220490
Garmin Rally XC20035040003001 050
Billig plattform (no-name)00000

Serviceintervall och underhåll, hur ofta och vad behövs?

En pedal till cykel mår bäst av regelbunden service, särskilt om du kör mycket i regn, snö och lera. Jag brukar öppna upp mina pedaler en gång per år och byta fett på lager och axlar. Det sparar både pengar och irritation i längden.

  • Kontrollera lager och axlar var 6:e månad om du cyklar året om
  • Byt pins på plattformspedaler när greppet försämras
  • Rengör pedalerna från grus och salt efter vintercykling
  • Smörj klickmekanismen på SPD/SL-pedaler för att undvika kärvning
  • Använd handskar och skyddsglasögon vid service, enligt

Köpråd: Välj pedal till cykel där reservdelar är enkla att få tag på i Sverige. Undvik specialmodeller där service bara kan göras i fabrik eller genom dyr verkstad. Om du kör MTB eller pendlar året runt, räkna med att byta lager och pins varje eller vartannat år. Vid köp, fråga alltid butiken om tillgång till reservdelar och servicekit, det kan spara både pengar och frustration på sikt. Och i den här köpguiden tycker jag: hellre en robust pedal du kan fixa själv än en avancerad modell som måste skickas iväg för minsta lilla.

Topplistan i video

Så får du ut mest av din pedal till cykel

Att byta pedal till cykel låter kanske banalt, men det finns fler fallgropar och möjligheter än man först tror. Jag har testat allt från billiga plattformspedaler till Garmins effektpedaler och riktigt rejäla Shimano SPD-pedaler, och skillnaden märks faktiskt redan på första rundan. Här är mina bästa tips för att du ska få ut maximalt av dina cykelpedaler, oavsett om du kör MTB i lerig terräng, långpendlar på elcykel eller tar ut dig på landsväg.

Så får du bästa greppet med MTB pedaler

Okej, du har precis monterat ett par nya plattformspedaler på din mountainbike. Men greppet känns halvtaskigt ändå? Kolla först på pinsen, många pedaler levereras med korta eller få pins, och det gör större skillnad än man tror. Jag bytte till längre pins på mina Crankbrothers Stamp 7 och plötsligt satt foten som limmad, även när det regnade och skogen var full av rötter.

Tips för bättre pedalgrepp MTB:

  • Byt till längre pins eller montera extra om det finns plats
  • Använd skor med mjuk, gummibaserad sula (Five Ten är kända för bra grepp)
  • Håll pedalyta och pins rena från lera och gräs efter varje tur
  • Torka alltid av pedalerna efter blöta pass, annars packas smuts kring pinsen

Visst, det sliter lite extra på skosulan men kontrollen över cykeln ökar markant. Och du slipper ofrivilliga avhopp mitt i en stökig utförslöpa.

Justera float och klossar för optimal komfort

Klickpedaler är fantastiska när de är rätt inställda, men fel float eller felplacerade klossar kan göra att knän och fötter protesterar rätt snabbt. Efter en längre testperiod med Shimano SPD och SPD-SL märkte jag att bara några millimeter skillnad på klossen förändrar hela känslan.

Så här gör du:

  • Börja med att placera klossen rakt under trampdynan
  • Testa olika float (rörelsefrihet), 4,5 grader funkar för de flesta, men vissa vill ha mer
  • Justera klossarna tills knän och höfter känns avlastade, särskilt på långa pass
  • Dra åt klossarna ordentligt, men inte så hårt att du förstör gängorna

Det tar tid att hitta rätt, men det är värt experimenterandet. I värsta fall, rådgör med en cykelaffär eller bikefit-specialist. Det kan rädda både komfort och knän på sikt.

Tips för att hålla pedal till cykel fri från lera

Du märker det direkt när det regnat och stigen är som en sörja, pedalen fastnar, och du får inte loss skon när du som mest behöver det. Plattformspedaler med öppet mönster eller SPD-pedaler med breda öppningar släpper igenom leran bättre. Jag har kört Crankbrothers Eggbeater i riktigt geggigt väder och de har aldrig kärvat fast.

Praktiska knep:

  • Skrapa bort lera från pedalyta och klossar under pauser
  • Använd vattenflaska för att snabbt spola av pedalen mitt under turen
  • Välj pedaler med öppen konstruktion om du cyklar mycket i blöta miljöer

För landsvägsklippor (SPD-SL) är det svårare, de klossarna gillar verkligen inte lera. Då får man ibland ta av skon och rensa för hand.

Förvara pedal till cykel rätt över vintern

Tro mig, att bara ställa undan cykeln med smutsiga och blöta pedaler över vintern är ett säkert sätt att förkorta livslängden. Flera gånger har jag fått börja våren med att knacka loss en rostig pedal, onödigt!

Så här gör du inför vinterförvaringen:

  • Ta loss pedalerna och torka dem torra
  • Smörj gängor och lagringar lätt med fett (jag använder Biltemas universalfett)
  • Förvara pedalerna torrt och frostfritt om du plockar av dem
  • Rengör och fetta in skruvar och axlar inför säsongsstart

Det här lilla tricket sparar både pengar och irritation när cykelsuget återvänder i mars.

Serva pedal till cykel själv, så gör du

Många drar sig för att öppna upp sina cykelpedaler, men faktum är att underhållet är enkelt på de flesta modeller. Jag har servat både Shimano SPD och billiga Wellgo-plattformare hemma med bara ett par insexnycklar och fett.

Steg-för-steg:

  • Skruva loss pedalen från vevarmen (kom ihåg att vänster pedal är vänstergängad)
  • Lossa ändmutter, plocka ur axeln
  • Rengör lager och packningar, smörj om med fett
  • Sätt ihop allt igen och dra åt försiktigt

Känns det för avancerat? De flesta cykelverkstäder servar pedaler för 300-400 kronor, och det är väl investerade pengar om du cyklar mycket.

Kombinera skor och pedal till cykel för maximal kontroll

Ingen pedal är bättre än skon du sätter på den. Jag har testat med vanliga joggingskor på plattformspedaler, visst funkar det för korta turer, men så fort det blir blött eller tekniskt så halkar man av. Med rätt sko-pedal-kombination får du kontroll även när det är grisigt ute.

Så tänker jag:

  • Plattformspedaler: Satsa på en sko med klibbig gummisula, helst flat
  • Klickpedaler (SPD/SL): Välj en sko med styv sula för kraftöverföring och rätt klossmontering
  • Byt skosnören mot snabblås om du kör MTB, mindre risk att fastna i kedjan

Testa olika kombinationer och känn efter vad som funkar bäst för din körstil och terräng.

Tabell: Pedal till cykel, aktivitet och rekommendation

AktivitetRekommenderad pedaltypPrisintervall (SEK)Särskilda tips
PendlingPlattform eller SPD200–1 500Låg vikt, lätt att kliva ur
MTB TrailPlattform, SPD eller Crankbrothers300–2 500Långa pins, öppen design
DownhillStora plattformspedaler500–3 500Extra grova pins, robust konstruktion
LandsvägSPD-SL eller Garmin Rally600–8 000Låg vikt, hög styvhet, rätt float
ElcykelPlattform eller SPD200–2 000Tåliga lager, lättservade

Tänk på detta innan du köper pedal till cykel

Det är lätt att tro att alla pedaler passar alla cyklar, men så är det verkligen inte. Under mina tester av cykelpedaler har jag själv gått i flera av de vanliga fällorna, och det är ofta samma misstag som dyker upp när jag pratar med andra cyklister. Här är några saker att ha koll på innan du bestämmer dig för rätt pedal till cykel.

Vanliga fel vid montering av pedal till cykel

Visst, det ser enkelt ut, men det är förvånansvärt lätt att dra en pedal snett eller glömma att fetta in gängorna. Resultat? En pedal som gnisslar, eller ännu värre, en vevarm som tar stryk.

Klassiska missar:

  • Förväxla höger och vänster pedal (vänster är vänstergängad)
  • Dra åt för löst, pedalen kan lossna under cykelturen
  • Inte använda fett på gängorna, vilket leder till fastrostning

Transportstyrelsen betonar vikten av korrekt montering, särskilt för barns och elcyklars säkerhet.

Missförstånd kring kompatibilitet med klossar

Jag har stått där själv, med ett par SPD-klossar och SPD-SL-pedaler och undrat varför inget passar. Det finns flera olika pedalsystem (SPD, SPD-SL, Look, Crankbrothers, Garmin Rally), och de är inte kompatibla med varandra.

Så undviker du klosskaoset:

  • Kontrollera så att din sko och pedal använder samma system
  • SPD (tvåhålsfäste) för MTB och pendling, SPD-SL (trehåls) för landsväg
  • Vissa plattformspedaler har inga klossar alls, bara vanlig sula

Konsumentverket har bra vägledning kring kompatibilitet och köprätt om du råkar köpa fel.

Att ignorera underhåll av pedal till cykel

En pedal är verkligen ingen underhållsfri pryl. Smuts, regn och salt sliter snabbt ut lager och fjädrar. Jag har fått byta ut flera MTB-pedaler i förtid bara för att jag slarvat med rengöringen.

Underhållstips:

  • Rengör pedalerna efter varje blöt tur
  • Smörj lager och rörliga delar regelbundet
  • Byt ut pins och klossar innan de är helt blankslitna

Detta minskar risken för glapp och knak, och förlänger livslängden på både pedal och sko.

Fel val av pedaltyp för din cykling

Ett vanligt misstag är att köpa racercykel-pedaler till pendlingshojen, eller att tänka att alla plattformspedaler är likvärdiga. Visst, det funkar, men du får aldrig ut den där riktiga känslan av kontroll.

Checklista för rätt pedalval:

  • MTB: Plattform eller SPD, välj efter terräng och körstil
  • Landsväg: SPD-SL eller Look, för maximal kraftöverföring
  • Downhill: Grova plattformspedaler med långa pins
  • Elcykel: Tåliga plattformar eller SPD med bra tätning

Naturvårdsverket tipsar om att tänka på slitstyrka och materialval för att minska miljöpåverkan.

Att snåla på kvalitet, när det straffar sig

Billiga cykelpedaler kan vara lockande, men ofta slits de ut snabbt eller tappar prestanda. Efter ett år med budgetpedaler från okända märken fick jag byta till något bättre. Shimano och Crankbrothers har hållit betydligt längre i mina tester.

Vad du får för pengarna:

  • Dyrare pedaler har ofta bättre lager och tätningar
  • Kvalitet ger lägre TCO (total cost of ownership) på sikt
  • Mindre risk för glapp och knak efter ett par säsonger

Det är ändå värt att räkna på pris per år snarare än inköpspris när du gör ditt val.

Försumma att dra åt pedaler tillräckligt

Jag har själv varit ute och cyklat när en lös pedal plötsligt börjat knaka och vrida sig. Det är lätt att glömma att kolla efterdragning efter första turen, särskilt på nya eller nyligen servade pedaler.

Så undviker du problemet:

  • Använd momentnyckel vid montering om möjligt
  • Efterdrag pedalen efter någon mils cykling
  • Kontrollera och dra åt pedalerna med jämna mellanrum under säsongen

Elsäkerhetsverket tipsar om att alltid följa tillverkarens instruktioner, särskilt för elcyklar där felaktig montering kan påverka elsystemet.

Tabell: Vanliga misstag vid köp/montering av pedal till cykel

MisstagKonsekvensEnkelt att åtgärda?
Fel pedalsystem till skoGår ej att användaJa
Montera utan fettFastrostning, gnisselJa
Dra åt för löstPedal lossnarJa
Billig pedal, låg kvalitetSnabbt slitage, glappJa (byta pedal)
Ignorera underhållSämre funktion, kort livslängdJa

Referenser

Vanliga frågor om pedal till cykel

Senast uppdaterad: 2026-03-26

Läs om vår testmetod
Crankbrothers Mallet E Pedal (1 par)
Bäst i test

Crankbrothers Mallet E Pedal (1 par)

9.6/10