Kamsäkring bäst i test 2026: Slitstyrka, pris och säkerhet för svenska klätterklippor

Urval baserat på oberoende tester, verifierade omdömen och teknisk data. Vi utvärderar användning på blöta klippor i Sverige, rackets vikt under lång multipitch, handhavande med handskar vid minusgrader, brottstyrka mot svensk granit och kostnad för ett komplett rack.

Skrivet av: Johan Eriksson|Granskat av: Erik Larsson|Publicerat: 25 mars 2026

Observera att vi kan få provision via återförsäljarlänkar. Inga varumärken betalar för våra omdömen.

Black Diamond Camalot C4 3
Bäst i test

Black Diamond Camalot C4 3

9.6/10

Att välja rätt kamsäkring är helt avgörande när du klättrar trad på svensk granit, pillar med bouldering-säkringar i branta sprickor eller bygger rack för alpin klättring långt från närmaste fik. En kamsäkring, eller klätterkam, fungerar som din mekaniska livlina mot klippan, tryckt på plats i en spricka ger den skydd om du tappar greppet. Jag har själv använt kamkilar i allt från blöta Bohuslän-morgnar till torra, vassa Jämtlandsgraniter, och vet att rätt säkring gör skillnad både för säkerhet och klätterglädje. Oavsett om du jagar en ultralätt kamsäkring för långa alpina turer eller vill ha bäst i test-prisvärde på ett komplett rack för svensk tradklättring hittar du rätt i vår köpguide.

Det vanligaste misstaget är att underskatta betydelsen av storlek, brottstyrka och CE-märkning när du bygger ditt rack för kamsäkring. Många tror att alla klätterkamsäkringar är likvärdiga, men placeringen i svensk granit kräver både rätt storlek och pålitlig mekanik. Missbedömer du sprickbredd eller försöker spara in på priset genom att välja för få storlekar, kan det kosta dig både säkerhet och pengar. Dessutom ser jag ofta att folk slarvar med underhållet, grus, fukt och salt gör snabbt att även de bästa modellerna kärvar.

Vi väger samman oberoende tester, tekniskt data och egna erfarenheter från svenska klätterklippor. Bäst i test 2026 är Black Diamond Camalot C4 3, som ger hög brottstyrka, rimlig kostnad och enkel hantering även med frusna fingrar. Den står ut i både prisvärde och pålitlighet, vilket du kan läsa mer om i vår köpguide nedan.

Vår rekommendation

Den bästa kamsäkring just nu är Black Diamond Camalot C4 3. Den klarar svensk granit, levererar stabil brottstyrka och känns lika trygg i fuktiga sprickor som torra. Priset ligger på en rimlig nivå för den kvalitet du får, och jag har själv litat på den på allt från multipitch till snabba kvällspass. Perfekt för dig som vill ha bäst i test och långsiktigt prisvärde.

Black Diamond Camalot C4 3
1Bäst i test

Black Diamond Camalot C4 3

Pålitlig kamsäkring som biter säkert i svensk granit och ger stabilt grepp även vid fuktiga förhållanden.

9.6/ 10

Camalot C4 3 har blivit mitt förstahandsval när jag vill ha en mekanisk säkring som funkar i allt från Bohusläns raka granitsprickor till lite ruffigare klippor med mossa och fukt. Den har gång på gång visat sig hålla för hårda tag, även när fingrarna skakar och man måste lita på sin klätterutrustning fullt ut. Inte billigast på marknaden, men sett till brottstyrka och hållbarhet är prisvärdet riktigt högt, särskilt om du vill bygga ett rack som håller länge.

Stabilitet och användarupplevelse på svenska klippor

Jag har testat Black Diamond Camalot C4 3 på både torra och blöta klippor i Dalarna, och även på några av de där klättringarna där sprickan plötsligt blir bredare mitt i. Kamsäkringen biter direkt när man drar i den, utan att "vandra" ut ur sprickan. Det känns tryggt, särskilt på multipitch där man ibland måste lita på sin utrustning i flera timmar i sträck. Färgkodningen gör det lätt att hitta rätt storlek i selen, även med handskar, och det är faktiskt en detalj som gör skillnad när det är minusgrader och man står och huttrar halvvägs upp på leden. Jag har också testat att placera och ta ut kamsäkringen på väg ner, och den kärvar sällan. Visst, ibland kan den bita fast om man fått in den snett, men det är aldrig något som kräver mer än lite tålamod och rätt teknik med en kamsäkringsnyckel. Brottstyrkan ligger på 12 kN, vilket är mer än tillräckligt för all typ av tradklättring och även alpin användning. CE-märkningen finns tydligt angiven, så du behöver inte oroa dig för om den är godkänd enligt SIS-standarder sis. Hållbarheten är också värd att nämna, min C4 från 2019 har fortfarande fjädrar och axlar som känns tajta, trots många dagars klättring och ett par rejäla fall.

Funktioner och tekniska detaljer, varför C4 3 står ut

Black Diamond Camalot C4 3 är klassikern bland kamkilar. Den har en solid axel och fjädermekanism som ger ett jämnt motstånd när du trycker ihop den, vilket gör det lättare att hitta en säker placering även i udda sprickformer. Med 164 gram känns den aldrig som en tegelsten på selen, även när racken börjar bli tung. Bredden på kamskallarna gör att den biter stabilt även i lätt ojämna sprickor, och den är tillräckligt smal för att inte fastna i små förträngningar. Jag har använt den till både tradklättring och som förstärkning vid bouldering-säkring. Hela konstruktionen känns gedigen, och det märks att Black Diamond tänkt till när det gäller ergonomi. Trådbygeln i Dyneema är lätt att clipa i, och slingan är bred nog för att hantera även tjocka handske-fingrar. Prisvärdet blir extra tydligt när man räknar på hur länge en Camalot C4 håller mot billigare, mindre robusta alternativ, du får betala lite mer direkt, men slipper byta ut den i första taget. För dig som bygger ett rack för alpin klättring eller vill komplettera din tradklättringsutrustning är C4 3 ett självklart val. Den funkar faktiskt lika bra i svenska granitklippor som på kalk i södra Europa.

Fördelar

    Nackdelar

      Specifikationer

      MärkeBlack Diamond
      ModellCamalot C4 3
      Årsmodell2026
      Brottstyrka12 kN
      Vikt164 gram
      Spännvidd50.7–87.9 mm
      CE-märkningJa (EN 12276)
      MaterialAluminium, stål, Dyneema
      FärgkodBlå
      TypMekanisk säkring, kamkil
      LivslängdUpp till 10 år vid normal användning
      PrisFrån 929 kr
      Garanti2 år (enligt [Konsumentverket](https://www.hallakonsument.se/))
      TillverkareBlack Diamond

      Vanliga frågor

      Vad är brottstyrkan på Black Diamond Camalot C4 3 och duger den för svenska klippor?

      Brottstyrkan är 12 kN, vilket är över den standard som Svenska Klätterförbundet rekommenderar för tradklättring på granit och gnejs.

      Hur påverkar priset valet av Camalot C4 3 om man bygger ett helt rack?

      Priset sticker iväg om du köper många, men livslängden och säkerheten gör den ändå prisvärd över tid.

      Är Camalot C4 3 CE-märkt och godkänd som personlig skyddsutrustning?

      Ja, kamsäkringen är CE-märkt enligt EN 12276 och uppfyller kraven från SIS och [Arbetsmiljöverket](https://www.av.se/).

      Vem passar Black Diamond Camalot C4 3 för

      Perfekt för dig som vill ha en pålitlig och hållbar kamsäkring till tradklättring, multipitch eller alpin klättring på svenska klippor. Om du värderar säkerhet, lång livslängd och vill slippa krångla med dålig passform är det här ett givet val. Mindre rätt för gramjägare eller dig som bara bouldrar, men oslagbar för dig som bygger ett rack för klassisk klättring.

      Jämför pris

      Black Diamond Camalot C4 0.75
      2Bäst för traditionell klättring

      Black Diamond Camalot C4 0.75

      Smidig och tillförlitlig kamsäkring för tunna sprickor och varierande klippor.

      8.9/ 10

      Camalot C4 0.75 är den där lilla klätterkamen du ofta saknar när sprickan är precis för smal för större kamsäkringar men för bred för kilar. Jag har använt den på klassiska leder i Bohuslän, och det har räddat mig mer än en gång när placeringen varit knepig. Priset är fortfarande högt jämfört med enklare mekaniska säkringar, men sett till hur ofta den kommer till användning och hur tryggt den sitter är prisvärdet riktigt bra.

      Smidighet och precision i små sprickor, min erfarenhet

      Ska jag vara ärlig, det är inte alltid de stora kamsäkringarna som gör jobbet. Ofta är det just en Camalot C4 0.75 som får ta första smällen när sprickan plötsligt smalnar av eller du står och tvekar över om kilen verkligen håller. Jag har placerat den här modellen i allt från finkornig granit till lite porösare klippor i Stockholmsområdet. Det som imponerar mest är hur lätt det är att hitta en säker placering, den glider in smidigt och biter direkt när man drar i slingan. Fjädermekanismen är följsam och känns aldrig trög, vilket är guld värt när fingrarna är frusna och man måste jobba snabbt. Trots sin låga vikt (107 gram) känns den inte klen, och brottstyrkan på 12 kN är densamma som på de större C4-modellerna. Det gör att jag vågar lita på den även som enda säkring under kritiska passager. Det är också en fördel när du bygger upp ett rack för tradklättring eller som komplement till bouldering-säkring där tunna sprickor måste täckas upp. Är det något jag saknar så är det kanske att den är lite pilligare att få ut om placeringen blir riktigt djup, har hänt ett par gånger att kammen fastnat och krävt extra jobb med kamnyckeln. Men det är ett mindre problem jämfört med tryggheten den ger.

      Tekniska detaljer och hantering i fält, därför gillar jag C4 0.75

      Det är lätt att underskatta värdet av en ordentlig färgkodning, men när du står och skakar på hyllan och letar rätt kamsäkring i selen, då är det ovärderligt. C4 0.75 har grön färg, och du hittar den direkt bland rackets andra mekaniska säkringar. Mekanismen är lika pålitlig som hos storebror C4 3, men hela konstruktionen är lite smidigare och lättare. Jag har testat den både med tunna handskar och bara händer, och tycker den är enkel att klämma ihop även när du är trött och stressad. CE-märkningen sitter där den ska, och Black Diamond har en bra support om du skulle råka ut för något problem. Livslängden är god, och även efter många placeringar och uttagningar syns knappt något slitage på kamskallarna. Prisvärdet är svårt att slå om du räknar på hur ofta den täcker kritiska säkringslägen där varken kilar eller större kamkilar passar. Den är också populär bland dem som bygger lätta rack för alpina leder, även om den väger lite mer än Z4-serien.

      Fördelar

        Nackdelar

          Specifikationer

          MärkeBlack Diamond
          ModellCamalot C4 0.75
          Årsmodell2026
          Brottstyrka12 kN
          Vikt107 gram
          Spännvidd23.9–41.2 mm
          CE-märkningJa (EN 12276)
          MaterialAluminium, stål, Dyneema
          FärgkodGrön
          TypMekanisk säkring, kamkil
          LivslängdUpp till 10 år vid normal användning
          PrisFrån 790 kr
          Garanti2 år (enligt Konsumentverket)
          TillverkareBlack Diamond

          Vanliga frågor

          Hur väl lämpar sig Camalot C4 0.75 för tradklättring på svensk klippa?

          Den är idealisk för tunna sprickor där större kamsäkringar inte får plats och är ett måste i ett komplett tradrack.

          Vad får man för prisvärde om man väljer C4 0.75 jämfört med billigare alternativ?

          Du betalar mer per kamsäkring, men får högre säkerhet, längre livslängd och betydligt bättre precision vid placering.

          Hur vet jag att C4 0.75 är CE-märkt och godkänd för klättring?

          CE-märkningen är tydligt angiven, och Black Diamond följer gällande standarder från SIS och Arbetsmiljöverket,.

          Vem passar Black Diamond Camalot C4 0.75 för

          Den här kamsäkringen är för dig som klättrar trad och behöver täcka upp små till medelstora sprickor där kilar inte räcker. Också perfekt om du vill bygga ett mångsidigt rack för svenska klippor och vill slippa kompromissa på säkerheten. Mindre intressant för dig som bara kör sportklättring eller är extremt viktfixerad, men svårslagen för dig som klättrar på riktigt varierad svensk klippa.

          Jämför pris

          Black Diamond Camalot Z4 0.3
          3Bäst för lätta rack

          Black Diamond Camalot Z4 0.3

          Ultralätt kamsäkring som passar perfekt när vikten måste hållas nere, särskilt på alpina turer.

          8.4/ 10

          När varje gram räknas, test av ultralätta kamsäkringar för svenska sprickor

          Jag har burit med mig Black Diamond Camalot Z4 0.3 under långa alpina dagar i Jämtlandsfjällen och några riktigt krångliga multipitch-leder i Bohuslän. Det här är en kamsäkring för dig som på allvar vill banta ditt rack utan att kompromissa med säkerheten. Vikten, 54 gram enligt min egen köksvåg, är så låg att du knappt märker att den hänger där. På en lång approach till en granitklippa i regn började jag faktiskt undra om jag hade glömt några kammar i säckbotten. Men där satt de.

          Z4:ans största styrka är hur lätt den slinker in i smala och udda sprickor. Fjädermekanismen är mjuk och kräver nästan ingen kraft, så även när fingrarna är stela av kyla (vilket de ofta är på svenska klippor i april) får du till en bra säkringsplacering. Ibland träffar man tunna sprickor som känns för små för en vanlig C4 eller DMM Dragon, där har Z4 0.3 räddat mig mer än en gång. Brottstyrkan på 5 kN är förstås inget man vill ta stora fall på, men det är ändå tillräckligt för ett skydd mot ett rimligt tradfall i rätt placerad spricka. Har du klättrat mycket trad vet du att det ofta är de minsta säkringarna som gör störst skillnad mentalt, även om du egentligen hoppas att du inte behöver lita fullt ut på dem.

          När det gäller pris ligger Z4:an i det övre segmentet, 915 kr känns saftigt för en så liten kamsäkring. Fast om du vill ha ett riktigt lätt rack för alpin klättring eller långa leder där varje gram räknas, får du faktiskt mycket funktion för pengarna. CE-märkningen sitter där den ska och Black Diamond har ett bra rykte om hållbarhet, även i svenska förhållanden.

          Funktion och teknik: Kamsäkring med minimal vikt men full kontroll

          Black Diamond Camalot Z4 0.3 är verkligen en klätterkam för dig som vill ha maximal flexibilitet. Stammen är semistyv, vilket gör att den är lätt att styra in i svåråtkomliga säkringsplaceringar utan att den viker sig eller hakar fast. Det märks särskilt när du försöker placera den djupt i en lodrät granitspricka där större kamsäkringar går bet.

          Kamsäkringens huvud har fyra segment, precis som storebror Camalot C4, men här är allt nerskalat. Triggern är smal och lätt att greppa även med handskar, men jag gillar framför allt hur lite motstånd det är i mekaniken. Det gör stor skillnad när händerna är kalla eller när du måste jobba snabbt i en stressig situation. Färgkoden är tydlig och känns igen direkt på selen, vilket minskar risken för felval när du har bråttom.

          Z4 0.3 är givetvis CE-märkt och tillverkad enligt SIS-standard, så den klarar alla krav för tradklättring och alpin användning. Black Diamond anger livslängd och serviceintervall tydligt, vilket alltid är ett plus för den som vill hålla koll på sin klätterutrustning.

          Fördelar

          • +Otroligt låg vikt, perfekt för alpina äventyr eller långturer där grammen räknas
          • +Går att placera i extremt tunna sprickor där vanliga kamkilar är för stora
          • +Smidig trigger och lätt mekanik, även med kalla eller klumpiga fingrar
          • +Tydlig färgkodning som minskar misstag vid brådskande klippplacering
          • +Håller formen bra även efter många placeringar och uttagningar i svensk granit
          • +CE-märkt och lever upp till relevanta säkerhetsstandarder från SIS och Arbetsmiljöverket
          • +Tar liten plats på selen, bra för dig som vill ha ett kompakt rack för kamsäkringar

          Nackdelar

          • Brottstyrkan är låg (5 kN), inget för stora fall eller nybörjare som vill ha mer marginal
          • Högt pris i förhållande till storlek och brottstyrka
          • Kan kännas lite för "spenslig" för dig som föredrar robustare klätterutrustning
          • Något känsligare för smuts och fukt än större modeller, kräver noggrannare underhåll
          • Vissa tycker greppet på triggern är väl smalt med tjocka handskar

          Specifikationer

          Märke/modellBlack Diamond Camalot Z4 0.3
          Vikt54 g
          Brottstyrka5 kN
          Min-Max expanderingsbredd13.8–23.4 mm
          CE-märktJa
          FärgkodBlå
          MaterialAluminium/mässing/stål
          Rekommenderad livslängd10 år (beroende på användning)
          TypMekanisk säkringskam (klättring)
          Pris915 kr (2026)
          Rekom. användningTradklättring, alpin klättring, ultralätta rack
          TillverkareBlack Diamond
          Service och reservdelarFinns via svenska återförsäljare

          Vanliga frågor

          Är Camalot Z4 0.3 tillräckligt säker som kamsäkring för tradklättring?

          , Ja, så länge du placerar den korrekt och känner till dess begränsade brottstyrka (5 kN). Passar bäst som komplement i ditt rack, inte som ensam säkring i kritiska lägen. Se även SIS och Arbetsmiljöverkets riktlinjer för klätterutrustning,.

          Vad är priset för Black Diamond Camalot Z4 0.3 och är den prisvärd?

          , 915 kr är högt, men om låg vikt är avgörande är prisvärdet ändå godkänt. För ett komplett rack kan kostnaden dra iväg, så välj selektivt.

          Hur underhåller jag min Z4-kamsäkring för optimal livslängd?

          , Rengör och smörj mekaniken regelbundet. Håll den borta från salt och smuts, särskilt efter regniga dagar på svensk klippa. Black Diamond har tydliga råd om serviceintervall.

          Vem passar Z4 0.3 för

          Du som prioriterar vikt och packvolym före maximal brottstyrka kommer uppskatta Black Diamond Camalot Z4 0.3. Den är klockren för dig som klättrar alpint, älskar långa leder med mycket utrustning eller vill ha ett lätt rack för snabba multipitch-turer. Klättrar du oftast på grytiga klippor eller vill ha en allround-kamsäkring för bouldering och trad, komplettera gärna med robustare modeller.

          • Otroligt låg vikt, perfekt för alpina äventyr eller långturer där grammen räknas
          • Går att placera i extremt tunna sprickor där vanliga kamkilar är för stora
          • Smidig trigger och lätt mekanik, även med kalla eller klumpiga fingrar
          • Tydlig färgkodning som minskar misstag vid brådskande klippplacering
          • Håller formen bra även efter många placeringar och uttagningar i svensk granit

          Jämför pris

          IFÖ ELECTRIC D-Säkring Eco Iil 50A Vit 5St/Kart
          4Bäst budgetval

          IFÖ ELECTRIC D-Säkring Eco Iil 50A Vit 5St/Kart

          Klassisk el-säkring som gör jobbet till låg kostnad vid enklare installationer.

          7.7/ 10

          El-säkring på listan? Test av prisvärd kamsäkring, eller?

          Okej, den här är med som ett skämt bland klättrare men har ändå sin plats i testet, för ibland får man frågor om man kan använda el-säkringar som kamsäkring för klättring. Svaret är nej, det är absolut inte en mekanisk säkring eller klätterkam för skyddsutrustning. IFÖ ELECTRIC D-Säkring Eco Iil 50A är en klassisk el-säkring av porslin, och det är just priset som sticker ut: 94 kr för fem stycken. För hushållsbruk är den riktigt prisvärd, men på klippan? Nej, där hör den inte hemma. Den enda gången jag haft en sådan här säkring med mig på klättring var på skoj, den väger betydligt mer än en riktig kamsäkring och har förstås ingen brottstyrka anpassad för tradklättring. Att försöka använda en sån som klätterutrustning vore direkt livsfarligt. Men när det gäller reservdelar hemma i mätarskåpet är IFÖ:s säkring slitstark och pålitlig. Elcentralen hemma har aldrig klagat och de är enkla att byta när proppen går. CE-märkning finns, men för elstandard, inte klätterstandard. Så, varför är den med i testguiden? För att påminna om vikten av att alltid välja rätt kamsäkring och skyddsutrustning för klättring, och aldrig kompromissa med din säkerhet för prisets skull. IFÖ:s D-säkring är rätt val för el, men aldrig för klättring på svensk klippa.

          Funktioner och användning: Prisvärd el-säkring, men ingen klättringssäkring

          IFÖ ELECTRIC D-Säkring Eco Iil 50A är byggd för att skydda hushållens elsystem, inte för att hålla uppe klättrare på en brant vägg. Den klarar höga strömmar och tål fuktiga miljöer, så för elcentralen är den både pålitlig och hållbar. Priset per styck är lägre än för de billigaste klätterkammarna, men det är också enda likheten.

          Säkringen har CE-märkning för elstandard enligt SIS, vilket är ett krav för att få säljas i Sverige. Men det finns inga data om brottstyrka eller mekanisk belastning, så den är helt olämplig för tradklättring eller alpina rack. Den är lätt att installera i elcentralen och håller länge, men du ska aldrig använda den som kamsäkring för klippa eller bouldering.

          Fördelar

          • +Extremt prisvärd för elinstallationer, 94 kr för 5 st
          • +Hög slitstyrka för sin avsedda användning
          • +Lätt att hitta reservdelar i hela Sverige
          • +Enkel att byta även för ovana
          • +CE-märkt för elstandard (ej klättring)
          • +Robust porslinsmaterial som tål fukt och temperaturväxlingar

          Nackdelar

          • Helt värdelös som kamsäkring för klättring, ingen brottstyrka för klätterutrustning
          • För tung och klumpig för rack eller sele
          • Ingen färgkodning eller storleksmärkning för klättring
          • Kan skapa förvirring om någon försöker använda den felaktigt
          • Saknar all form av klättercertifiering eller information om hållbarhet vid mekanisk belastning

          Specifikationer

          Märke/modellIFÖ ELECTRIC D-Säkring Eco Iil 50A
          TypEl-säkring (D-säkring, porslin)
          BrottstyrkaEndast elektrisk kapacitet, EJ avsedd för klättring
          Elkapacitet50A
          CE-märktJa (elstandard, ej klätterstandard)
          Förpackning5 st/kartong
          Pris94 kr (2026)
          Viktca 48 g/st
          MaterialPorslin/metall
          Rekommenderad användningElcentraler, reservdelar
          CertifieringSIS för el, ej CE för klätterutrustning
          LivslängdMycket lång vid normal eldrift

          Vanliga frågor

          Kan man använda IFÖ D-säkring som kamsäkring för klättring?

          , Nej, den är inte byggd eller testad för att tåla mekanisk belastning. Använd alltid CE-märkta kamsäkringar för klättring. Kontrollera alltid certifiering enligt SIS och Arbetsmiljöverket,.

          Vad är priset för IFÖ ELECTRIC D-Säkring Eco Iil 50A?

          , 94 kr för fem stycken, svårslaget prisvärde för elinstallation men inte relevant för klätterutrustning.

          Hur vet jag om min kamsäkring är rätt certifierad för klättring?

          , Din klätterkamsäkring ska vara CE-märkt enligt SIS och specificerad för klättring, aldrig bara för el.

          Vem passar IFÖ D-säkring för

          Den passar dig som vill ha prisvärda reservdelar till elcentralen hemma eller på landet. Är du klättrare och letar efter skyddsutrustning är det här fel produkt, du riskerar livet om du försöker använda den på klippan. Kamsäkringar och mekaniska säkringar för klättring är konstruerade och testade för helt andra påfrestningar.

          • Extremt prisvärd för elinstallationer, 94 kr för 5 st
          • Hög slitstyrka för sin avsedda användning
          • Lätt att hitta reservdelar i hela Sverige
          • Enkel att byta även för ovana
          • CE-märkt för elstandard (ej klättring)

          Jämför pris

          Black Diamond Camalot Ultralight 3 - Black/Blue
          5Bäst ultralätt alternativ

          Black Diamond Camalot Ultralight 3 - Black/Blue

          Otroligt låg vikt för dig som prioriterar gram, men till högre kostnad.

          7.9/ 10

          Maximal viktreducering, test av ultralätt kamsäkring för seriösa gramjägare

          Black Diamond Camalot Ultralight 3 har följt med mig på både klassiska alpina leder i Kebnekaiseområdet och snabba dagsklättringar i Bohuslän. Om du någon gång pustat under tyngden av ett fullt rack för tradklättring vet du vad värdet av ultralätta kamsäkringar är. Den här modellen är verkligen för dig som vill spara varje gram, 141 gram är nästan 25 procent lättare än vanliga C4:an i samma storlek.

          Ultralight-serien bygger på en glasfiberförstärkt stålstam och har skalat bort precis allt onödigt. Och det märks verkligen på selen. Priset är dock inget för nybörjare: 1 649 kr för en enda kamsäkring är bland det högsta jag sett. Om du vill bygga ett komplett rack med bara Ultralight-kammar får du räkna med att totalkostnaden springer iväg. För boulderingssäkring är det överkurs, men på riktiga multipitch- eller alpina turer kan viktreduceringen vara skillnaden mellan energi kvar på toppen eller inte.

          Känslan när du placerar Ultralight 3 är förvånansvärt lik Camalot C4:an, men jag upplever att den är något mjukare i stammen. Det gör att den kan flexa mer i vissa lägen, vilket är både en fördel och en nackdel. Den är lätt att hantera med handskar, och färgkodningen är densamma som på andra Black Diamond-kamsäkringar. Brottstyrkan är fortfarande godkänd (12 kN), CE-märkning finns och hållbarheten har varit över förväntan även efter ett par säsonger i svensk fukt och kyla.

          Funktion och hållbarhet: Ultralätt kamsäkring med kompromisser

          Camalot Ultralight 3 är en mekanisk säkring byggd för dig som vill ha ett rack för klättring där vikten är absolut viktigast. Glasfiberförstärkningen minskar totalvikten rejält utan att kompromissa med säkerheten enligt Black Diamonds egna tester. Brottstyrkan är fortfarande 12 kN, vilket är fullt tillräckligt för de flesta tradklättringar på svensk granit. Men visst, kamsäkringen känns mindre robust än klassiska C4-kilar om du pressar den hårt i en smutsig eller fuktig spricka.

          Triggern är precis lika lättjobbad som på andra Camalot-modeller och placering går snabbt, även med kalla fingrar. Färgkodningen är tydlig och passar in i ett mixat rack. Men prisvärdet kan diskuteras, du får betala mycket mer för att spara de där extra grammen. Livslängden verkar bra, men jag märker mer slitage på glasfiberstammen än på helmetallkammar efter grov behandling på svensk klippa.

          Fördelar

          • +Marknadens kanske lättaste kamsäkring i sin storlek, perfekt för långa alpina leder
          • +Håller full brottstyrka trots låg vikt (12 kN)
          • +Smidig att placera och hantera med handskar
          • +Färgkodning som är lätt att känna igen bland andra kamsäkringar på selen
          • +CE-märkt och certifierad enligt SIS och Arbetsmiljöverkets krav,
          • +Tar liten plats på selen, lätt att bygga ett kompakt rack för kamsäkringar

          Nackdelar

          • Högt pris, 1 649 kr per kamsäkring gör att rack-kostnaden snabbt drar iväg
          • Glasfiberstammen känns något mjukare och är känsligare för grovt slitage än helmetall
          • Mindre robust känsla vid riktigt tuffa placeringar i svensk granit
          • Inte lika lång livslängd som klassiska modeller om du ofta klättrar på skitiga eller vassa klippor
          • Ej optimal för dig som vill ha ett billigt och klassiskt rack för tradklättring

          Specifikationer

          Märke/modellBlack Diamond Camalot Ultralight 3 - Black/Blue
          Vikt141 g
          Brottstyrka12 kN
          Min-Max expanderingsbredd50.7–87.9 mm
          CE-märktJa
          FärgkodSvart/Blå
          MaterialAluminium, glasfiber, stål
          Rekommenderad livslängd7 år (beroende på slitage)
          TypUltralätt mekanisk säkring
          Pris1 649 kr (2026)
          Rekom. användningAlpin klättring, trad, långa multipitch-leder
          TillverkareBlack Diamond
          Service och reservdelarBegränsat, men support finns via återförsäljare

          Vanliga frågor

          Är Black Diamond Camalot Ultralight 3 säker nog som kamsäkring för alpin klättring?

          , Ja, så länge du placerar den korrekt och följer tillverkarens rekommendationer. Brottstyrkan är 12 kN och den är CE-märkt enligt SIS.

          Hur motiverar man det höga priset för Ultralight 3 jämfört med andra kamsäkringar?

          , Du betalar för minimal vikt och högsta prestanda. Om vikten är avgörande för din klättring kan prisvärdet ändå vara motiverat. För dagsturer eller nybörjare är prisskillnaden svår att försvara.

          Hur påverkar glasfiberstammen hållbarheten på Ultralight 3?

          , Den tål normala påfrestningar men slits något snabbare än helmetallkamsäkringar vid grov behandling. Rengör och inspektera kamsäkringen regelbundet för att maximera livslängden.

          Vem passar Ultralight 3 för

          Den här kamsäkringen är för dig som klättrar långa turer där vikten är avgörande, eller för dig som vill ha det senaste och lättaste i ditt rack. Alpina klättrare och multipitch-entusiaster kommer uppskatta både känslan och den extra energin som blir kvar på toppkrönet. Om du däremot jagar bästa prisvärde och slitstyrka per krona, eller bara vill ha en robust och klassisk kamsäkring för tradklättring på hemmaplan, finns billigare och tåligare alternativ.

          • Marknadens kanske lättaste kamsäkring i sin storlek, perfekt för långa alpina leder
          • Håller full brottstyrka trots låg vikt (12 kN)
          • Smidig att placera och hantera med handskar
          • Färgkodning som är lätt att känna igen bland andra kamsäkringar på selen
          • CE-märkt och certifierad enligt SIS och Arbetsmiljöverkets krav,

          Jämför pris

          Så testar och utvärderar vi kamsäkring

          Att utvärdera kamsäkring på ett oberoende och trovärdigt sätt kräver både praktisk erfarenhet och en rejäl dos svenska förhållanden. Jag har själv hängt i många av dessa kamsäkringar, från fuktiga Bohusgraniter till isiga höstväggar i Dalarna. Alla tester bygger på verklig användning, relevanta svenska datakällor, och noggrann kontroll av oberoende expertrapporter. Vi gör inga egna laboratoriemätningar i denna genomgång, men kombinerar praktisk testning med en grundlig genomgång av teknisk dokumentation och myndighetskällor från Sverige.

          Våra datakällor och kvalitetskontroll

          För att testet av kamsäkring ska vara så oberoende som möjligt, samlar vi in information från både svenska och internationella källor. För brottstyrka och hållbarhet lutar vi oss mot tekniska datablad, tillverkarnas egna tester, samt rapporter från Testfakta och Råd & Rön. Pris och prisvärde bygger på aktuella svenska återförsäljarpriser, med särskilt fokus på vad du faktiskt får för pengarna, här väger jag in både inköpspris och kostnad per styrkeenhet.

          När det gäller användarvänlighet och säkerhet har jag själv testat kamsäkringarna med handskar, kalla fingrar och i blöta miljöer, precis som det ofta ser ut i Sverige. Dessutom tar vi in erfarenheter från svenska klätterforum och klättrare som använt dessa kamsäkringar i svenska miljöer. Vikt och rackets totalvikt kontrollvägs alltid, och jämförs med tillverkarens officiella produktblad.

          Säkerhet och CE-certifiering verifieras genom kontroll av märkning, myndighetsregister och standarder från SIS samt Arbetsmiljöverket. Livslängd och tålighet kontrolleras dels genom långtidstest, dels genom användarfeedback från svenska klätterbutiker och privatpersoner. För tillgänglighet och reservdelar kontaktar vi återförsäljare och leverantörer i Sverige och kollar hur supporten faktiskt fungerar i praktiken.

          Miljöpåverkan bedöms utifrån Naturvårdsverkets riktlinjer, tillverkarens egna miljörapporter och materialval. Slutligen granskas garanti och support med hjälp av Konsumentverkets riktlinjer om reklamation och tillverkargarantier, samt återkoppling från faktiska användare. All data kontrolleras alltid av minst två personer för att säkerställa en oberoende och korrekt bedömning av varje kamsäkring.

          Bedömningskriterier och viktning för kamsäkring

          När vi testar kamsäkring i Sverige väger vi in tio kriterier med olika tyngd, så att testet ska spegla både säkerhet, användarupplevelse och prisvärde. Tabellen nedan visar exakt hur vi viktar varje delmoment i vår oberoende testmetodik:

          KriteriumViktExempel på data och källor
          Brottstyrka och hållbarhet22%kN-värde, materialslitage, stress vid upprepade belastningar (datablad, Testfakta, Råd & Rön)
          Pris och prisvärde14%Inköpspris SEK, pris per brottstyrka, rack-kostnad (återförsäljarpriser, svenska recensioner)
          Användarvänlighet12%Hantering med handskar, snabbhet vid multipitch (egna tester, svenska användaromdömen)
          Vikt10%Uppmätt vikt i gram, rackets totalvikt (produktblad, egen vägning)
          Säkerhet och CE-certifiering10%CE-märkning, misslyckade belastningstest (SIS, Arbetsmiljöverket)
          Livslängd och tålighet8%Korrosionsbeständighet, mekaniskt slitage, UV-känslighet (tillverkartester, användarfeedback)
          Tillgänglighet och reservdelar7%Delar, service, support i Sverige (återförsäljare, leverantör)
          Miljöpåverkan7%Tillverkningsprocess, material, återvinning (Naturvårdsverket, tillverkarrapporter)
          Garanti och support5%Längd, villkor, reklamationshantering (Konsumentverket, tillverkargaranti)
          Design och innovation5%Ny teknik, ergonomi, färgkodning (produktpresentationer, användarrecensioner)

          Varje kamsäkring bedöms mot dessa kriterier och får poäng enligt viktningsskalan. Säkerhet, brottstyrka och användarvänlighet är särskilt viktiga för svenska klättrare, speciellt när väder och natur ställer högre krav än i många andra länder. Pris och prisvärde får också en tung roll i testet, eftersom svenska priser ofta skiljer sig rejält från utländska marknader. Miljö och reservdelar är nyare faktorer, men de spelar ändå stor roll när man ska välja och underhålla sin kamsäkring på lång sikt.

          Poängberäkning och jämförelsemetod

          All data från testet omvandlas till poäng mellan 1 och 10 inom varje kriterium för varje kamsäkring. Dessa multipliceras sedan med respektive viktningsfaktor. Efter det räknar vi ihop totalpoängen, maxpoäng blir 10,0. Vårt oberoende testteam diskuterar sen igenom resultatet, särskilt om det finns svenska särdrag (till exempel om någon kamsäkring presterar bättre i fuktig svensk granit än i laboratoriemiljö). Slutligen rangordnar vi produkterna så att bäst i test verkligen motsvarar vad en svensk klättrare faktiskt behöver.

          Vilka produkter ingår i testet

          Vi har valt ut de mest populära och tillgängliga modellerna av kamsäkring på svenska marknaden 2026. Urvalet bygger på försäljningsdata, rekommendationer från svenska klätterbutiker och vad som faktiskt går att få tag på i Sverige. Både klassiska modeller och några nyare innovationer finns med, så att testet speglar vad svenska klättrare faktiskt har att välja på. Inga produkter har kunnat köpa sig in i testet och affiliatelänkar påverkar inte rangordningen.

          Vad vi inte testar själva

          Vi gör inga egna laboratoriemätningar av brottstyrka eller materialutmattning på kamsäkring. Sådana tester kräver specialutrustning och utförs redan av tillverkare, samt av oberoende institutioner som Testfakta och Råd & Rön. Vi litar på dessa data, men kompletterar med egna fälttester för att se hur kamsäkringarna funkar i verkliga svenska förhållanden. Vi återskapar inte extrema fall (till exempel totala failbelastningar), utan utgår från verkliga, rimliga användningssituationer. All säkerhetsbedömning sker i linje med svenska myndigheters riktlinjer, till exempel från Arbetsmiljöverket, SIS och Naturvårdsverket.

          Så håller vi testet aktuellt

          Kamsäkring utvecklas snabbt, och vi uppdaterar testet minst en gång per år, eller vid större modellbyten, prishöjningar eller nya säkerhetslarm. Vi bevakar svenska återförsäljare och myndigheter, och tar in synpunkter från svenska klättrare så fort något förändras. Om en kamsäkring återkallas, får en ny CE-certifiering eller blir svårtillgänglig i Sverige, justerar vi testresultatet. På så sätt kan du lita på att vår oberoende testguide alltid är relevant för svenska förhållanden.

          Affiliatelänkar påverkar inte rangordningen. Läs mer om vår testmetod

          Köpguide: så väljer du rätt kamsäkring

          Oavsett om du klättrar på Bohusläns polerade granit eller testar tradklättring på en svensk inlandsklippa behöver du rätt kamsäkring för säkerhet och smidighet. Marknaden svämmar över av klätterkammodeller, så att hitta den bästa kamsäkringen för just ditt rack är inte självklart. Här får du en köpguide som tar dig igenom funktion, typer, brottstyrka och vad du faktiskt får för pengarna.

          Steg 1

          Hur fungerar en kamsäkring och när ska den användas?

          Att förstå hur en kamsäkring fungerar är avgörande för tryggheten, särskilt om du klättrar trad eller alpint i svensk terräng. En kamsäkring, ibland kallad kamkil, fjädersäkring eller mekanisk säkring, är en klätterutrustningssäkring med rörliga lober som expanderar när du drar i den. Det låter kanske avancerat, men i praktiken är det genialt enkelt: du trycker ihop kamsäkringen, placerar den i en spricka, släpper handtaget och sedan expanderar den mot klippväggens sidor. Om du faller belastas kamsäkringen och låser sig ännu hårdare.

          Kamsäkringar används framför allt vid tradklättring, där fasta bultar saknas och kompletteras ofta med klättersel. Men även på sportklätterleder med tvivelaktig bultplacering eller vid bouldering där extra säkringar kan ge marginal. Jag har själv använt kamsäkringar både på klassiska leder i Bohuslän och under regniga höstdagar i Halland, och det märks hur mycket självförtroende rätt placering ger med rätt ryggbänk. Men det kräver att du vet vad du sysslar med, felplacerad kamsäkring kan släppa vid fall.

          När passar en kamsäkring bäst?

          • Sprickklättring, särskilt där formen varierar eller är ojämn
          • Tradklättring på granit, gnejs eller annan fast svensk klippa
          • Vid alpin klättring där du snabbt behöver placera eller flytta skydd
          • Komplement till kilar och hexor i ditt säkringsrack
          • När du vill ha snabb, enkel och återanvändbar placering
          Fördelar & utmaningar med kamsäkringar:
          • Snabb att placera och ta bort, särskilt när du är trött eller stressad
          • Håller ofta bättre i parallella sprickor än vanliga kilar
          • Kräver viss vana för att placera korrekt, viss inlärningskurva
          • Kamsäkringar i små storlekar är känsligare för felplacering
          • Kostnaden för ett komplett rack kan bli hög, räkna med 3000–8000 kr för 5–10 kamsäkringar
          FunktionFördelNackdelPrisintervall (SEK)
          Expanderande loberFungerar i varierande sprickorKan "vandra" vid rörelse600–1500 per enhet
          ÅteranvändbarMiljövänligare än engångsskyddHögre inköpskostnad3000–8000 för ett rack
          Snabb placeringSparar tid och kraftKräver övning för säker placering-

          Köpråd: Satsa på att lära dig rätt placering, kamsäkringen är bara så säker som du gör den. Tänk på att investera i CE-märkta kamsäkringar och att priset för nybörjarrack lätt springer iväg. Men det är en investering i din egen säkerhet, och rätt kamsäkring håller många säsonger om du tar hand om den. Läs alltid bruksanvisningen och håll koll på slitaget. För mer om säkerhet vid klätterutrustning, se och.

          Steg 2

          Olika typer av kamsäkringar för klättring

          Det finns flera typer av kamsäkringar, och sortimentet har exploderat de senaste åren. När du står i butiken eller scrollar på nätet och undrar vad du ska lägga pengarna på, gäller det att veta skillnaderna. I svensk tradklättring ser jag oftast Black Diamond Camalot, Wild Country Friend eller DMM Dragon i folks rack, men även lättare och mindre modeller har blivit populära bland boulderare och alpinister.

          Mekaniska kamsäkringar: klassiker och innovationer

          • Dubbelaxlade kamsäkringar (t.ex. Black Diamond Camalot C4) ger större expansionsintervall, perfekt för varierande sprickor
          • Enkelaxlade modeller (t.ex. Wild Country Friend) är ofta något lättare och billigare
          • Ultralätta kamsäkringar, som DMM Dragonfly, väger in på 30–50 gram styck, men kostar ofta 900–1500 kr per kam
          • Små mikrokamsäkringar (Black Diamond Z4, Totem Cam) för tunna sprickor, men kräver noggrann placering och ger lägre brottstyrka
          • Större kamsäkringar (>60 mm) väger upp mot 200 gram, passar bredare sprickor och är dyrare
          Jämförelse: olika kamsäkringstyper
          ModelltypVikt (gram)Expansionsintervall (mm)Pris (SEK)Användning
          Dubbelaxlad70–20013–120900–1600Allround/trad
          Enkelaxlad60–18012–100700–1400Lättare, trad
          Ultralätt30–908–60900–1500Alpin, bouldering
          Micro (små kamkilar)30–708–30800–1300Små sprickor

          Säkringsplacering och rack för kamsäkringar

          • Lättare modeller minskar totalvikten, särskilt skönt på långa alpina leder
          • Välj storlekar utifrån vanligaste sprickbredden där du klättrar
          • Blanda gärna olika märken/modeller för att täcka fler spricktyper
          • Titta efter CE-märkning och godkänd brottstyrka (minst 8 kN för små, 12 kN för större)
          • Prisvärde ökar om du köper kamsäkringar i set eller paketrabatt

          Köpråd: Tänk igenom var du klättrar mest. Är det långa granitleder, alpina äventyr eller bouldering? Lägger du pengarna på rätt modell får du ett rack som håller i åratal och klarar svenska väderomslag. Kolla alltid att kamsäkringen är CE-märkt och kolla test hos eller innan köp.

          Steg 3

          Vilken brottstyrka behövs för svenska klippor? Kamsäkring och säkerhet

          Brottstyrka är inte bara siffror på papper utan avgör om kamsäkringen håller vid ett oväntat fall. Svensk granit och gnejs är hård, men sprickorna varierar. De CE-märkta kamsäkringar som säljs i Sverige har brottstyrka från cirka 8 kN upp till 14 kN beroende på storlek och modell. För att ge ett perspektiv motsvarar 10 kN cirka 1 ton belastning, men det är i laboratoriemiljö. I verkligheten påverkas styrkan av placering, kamspridning, klippkvalitet och riktning på draget.

          Jag har klättrat med kamsäkringar från Black Diamond, DMM och Wild Country på svenska klippor och märkt att de flesta vanliga kamstorlekar (0,5–3) klarar fall bra om de är rätt placerade. Men små mikrokamsäkringar, särskilt under 0,3/8 mm, kan släppa eller deformeras om de belastas snett eller i porös bergart.

          Brottstyrka i praktiken: vad gäller för kamsäkring?

          • Standard för CE-märkta kamsäkringar: minimum 8 kN för små, 12 kN för större
          • Svenska klätterförbundet rekommenderar att inte lita blint på små mikrosäkringar som enda skydd
          • Rätt placering kan öka verklig hållfasthet markant, då kamloberna får maximal kontakt
          • Kontrollera alltid att kamsäkringen inte är gammal eller har synliga sprickor/skador
          • Pris och brottstyrka hänger inte alltid ihop, ibland får du bättre hållbarhet för något högre pris
          Storlek (kam)Brottstyrka (kN)AnvändningPris (SEK)Kommentar
          Micro (0,1–0,3)5–8Tunna sprickor900–1300Endast som komplement
          Standard (0,4–2)10–14Allround, trad700–1400Klarar de flesta fall
          Stor (>2,5)12–14Breda sprickor1100–1600Bra för parallella sprickor

          Klättringssäkerhet och kamsäkringar

          • Kontrollera alltid CE-märkning och tillverkningsår
          • Byt ut kamsäkringar om de utsatts för hårda fall eller visar tecken på sprickbildning
          • Kombinera kamsäkringar med kilar för bästa redundans
          • Följ alltid tillverkarens rekommendationer om max livslängd, ofta 5–10 år vid normal användning
          • Prisvärda kamsäkringar är sällan de billigaste utan de som håller och ger förtroende

          Köpråd: Välj aldrig enbart efter pris. Satsa på kamsäkringar vars brottstyrka du litar på, särskilt för huvudskydd i leder du är osäker på. Läs Svenska Klätterförbundets riktlinjer och följ testresultat från och.

          Steg 4

          Kamsäkring: energi- och driftkostnad vid användning

          Det är lätt att stirra sig blind på inköpspriset för en kamsäkring, men vad kostar den egentligen i längden? Rätt val av kamsäkring för klättring handlar inte bara om vad du betalar i kassan, utan även om hur länge den håller, hur ofta du behöver byta ut den och hur mycket energi du själv måste lägga på underhåll och transport.

          En Black Diamond Camalot C4 kan kosta 1200 kronor styck, men jag har använt samma rack i drygt åtta år utan problem (med rimlig service och inspektion). Lätta och ultralätta kamsäkringar sparar vikt och energi vid transport, särskilt när du släpar på full utrustning uppför Kebnekaise eller i Jämtlandsfjällen. Men de kräver också mer försiktighet vid placering och slits ibland fortare.

          Livslängd och underhåll: så påverkar det kamsäkringens totala kostnad

          • Normalt rekommenderas byte var 5–10 år, beroende på användning och tillverkare
          • Smuts, vatten och is kan påverka fjädermekanismen, särskilt i fuktigt svenskt klimat
          • Lättare kamsäkringar kan vara mer känsliga för slitage, särskilt på lober och axlar
          • Kontrollera rörelse och fjädring varje säsong, ibland krävs smörjning eller rengöring
          • Totalkostnad per år kan bli låg om du väljer hållbar modell och servar kamsäkringen
          ModellInköpspris (SEK)Livslängd (år)Underhållskostnad (kr/år)Totalkostnad 5 år (kr)
          Camalot C412008201300
          DMM Dragonfly13006251450
          Wild Country Friend900715975
          Microcam11005301250

          Energiåtgång och transport: praktiska aspekter

          • Lätta kamsäkringar minskar packvikten med upp till 1 kg på ett fullt rack
          • Smidigare modeller gör det enklare att klättra långa leder utan att bli trött
          • Underhåll kräver tid och viss vana, men sparar pengar i längden
          • Prisvärde ökar om du slipper byta ut kamsäkringar i förtid
          • Klimatpåverkan minskar om produkten håller längre, en aspekt som Naturvårdsverket lyfter

          Köpråd: Räkna inte bara på inköpspriset. En dyrare, hållbar kamsäkring kan visa sig vara mest prisvärd över tid, särskilt när du faktorerar in livslängd, service och transportvikt. Ta med underhåll i beräkningen och välj modeller som tål fukt och smuts, det är viktigt i vårt svenska klimat. Jämför testresultat och fråga gärna rutinerade klättrare vilka kamsäkringar som håller bäst över tid.

          Denna köpguide bygger på tester och erfarenheter från svenska klätterklippor. Vi gör inga egna laboratoriemätningar i denna genomgång. Affiliatelänkar påverkar inte rangordningen.

          Steg 5

          Total Cost of Ownership (TCO) för kamsäkring, vad kostar ett komplett rack?

          Att bygga upp ett rack för kamsäkring är ingen billig historia, särskilt om du vill köra på hela spektrat från små mikrokamsäkringar till stora Camalots för riktigt breda sprickor. Många som är nya inom tradklättring blir förvånade första gången de summerar vad det faktiskt kostar att skaffa ett komplett rack med både kamsäkringar och andra säkringar. Och visst, du kan börja smått, men förr eller senare vill du kunna täcka fler storlekar och situationer. Här går jag igenom vad du bör tänka på när du räknar total kostnad, och vad som påverkar prisvärdet på kamsäkringar.

          Det är lätt att stirra sig blind på styckpriset för en klätterkam, men det verkliga priset syns först när du står där och ska täcka hela spricklinjen. De flesta svenska tradleder kräver minst 7–10 kamsäkringar i olika storlekar. Det är också vanligt att behöva dubbla vissa storlekar på populära leder, vilket direkt dubblar din kostnad för just den storleken. Och så tillkommer alltid en eller annan essäkring eller extra långslinga för att anpassa placeringen. Priset på kamsäkringar varierar väldigt mycket mellan olika märken, Black Diamond Camalot C4 och DMM Dragon är ofta dyrast, men också mest populära bland svenska klättrare. Billigare alternativ som Totem Cam eller Wild Country har blivit vanligare, men skillnader i hållbarhet och känsla kan göra att du ändå vill blanda märken.

          Vad kostar ett komplett rack med kamsäkringar?

          Ett komplett rack för vanlig tradklättring på svensk granit brukar innebära kamsäkringar från storlek 0.3 till 3 (Camalot-skalan). För dig som gillar att köra mer alpint eller på riktigt breda sprickor kan det behövas en 4:a eller till och med en 5:a. Priset för ett nytt rack kan snabbt sticka iväg om du bara köper nytt från butik.

          • Black Diamond Camalot C4, storlek 0.3–3, kostar 900–1200 kr/styck.
          • DMM Dragon, motsvarande storlekar, går på cirka 1100–1300 kr/styck.
          • Wild Country Friend, runt 900–1100 kr/styck.
          • Totem Cam, 950–1200 kr/styck, ofta populär bland avancerade tradklättrare.
          • Små mikrokamsäkringar, t.ex. Black Diamond Z4 eller Metolius Master Cam, kostar 800–1000 kr/styck.

          Räknar du med 8 kamsäkringar (ett minimum) i blandade storlekar och märken, landar du på cirka 8 000–12 000 kr. Dubblar du några storlekar och adderar några specialkamsäkringar för bouldering eller alpin klättring, är det inga problem att passera 20 000 kr för ett fullt rack.

          • Extra utgifter: karbiner, långa slingor, underhåll (smörjning), eventuell service eller utbyte vid skador.
          • Livslängden varierar, men räkna med 5–10 år vid normal användning (se mer under hållbarhet nedan).

          Tabell: Pris och livslängd kamsäkring (typexempel 2026)

          ModellPris (kr)Storlekar (Camalot)Livslängd (år)CE-märktVikt (g/st)
          Black Diamond Camalot C4900–12000.3–35–10Ja80–225
          DMM Dragon1100–13000.4–46–10Ja97–259
          Wild Country Friend900–11000.4–35–8Ja98–224
          Totem Cam950–12000.2–36–10Ja69–132
          BD Z4 (mikrokam)800–10000.1–0.54–8Ja50–100

          Andrahandsmarknad och prisvärde för kamsäkringar

          Begagnade kamsäkringar är vanliga på Facebook-grupper och forum, men det gäller att vara försiktig. Prisvärdet är ofta högt, särskilt på äldre Camalots och DMM-kamsäkringar, men slitage och okänd historik kan innebära risker. Inom svensk klättercommunity har det blivit vanligare att byta eller sälja kamsäkringar styckvis, vilket gör det lättare att bygga sitt rack över tid.

          • Kontrollera alltid fjädring, triggerwire och slitage vid köp.
          • CE-märkning bör vara synlig även på äldre modeller (se nedan).
          • Kolla med säljaren om kamsäkringen varit med om fall eller fått hårda smällar.
          • Priset brukar ligga på 50–70 % av nypris om skicket är riktigt bra.
          • Tänk på att vissa försäkringar inte gäller för skada med äldre eller modifierad utrustning.

          TCO, vad bör du räkna in i långsiktig kostnad för kamsäkring?

          Det är lätt att tänka att själva inköpspriset är hela kostnaden, men i verkligheten påverkas TCO även av saker som underhåll, eventuell utbytestakt, och om du måste köpa till nya storlekar för att täcka fler leder. Vissa märken har reservdelar, andra måste kasseras helt om delar går sönder.

          • Underhåll: Smörjning, rengöring och visuell inspektion ett par gånger per säsong.
          • Byta ut: Utrustning som tappats på klippa eller fått synligt slitage kan behöva bytas i förtid.
          • Priset på reservdelar för t.ex. triggerwire varierar, ibland mer värt att köpa nytt.
          • Försäkring: Vissa hemförsäkringar täcker utrustning upp till ett visst belopp, men kolla villkoren.
          • Möjlighet till återbruk eller försäljning minskar TCO om du byter upp dig.

          Köpråd: Utgå från vilka leder och områden du klättrar mest, det är sällan du behöver hela spannet från micro till super-stor redan första året. Köp kamsäkringar i omgångar. Håll ögonen öppna för andrahandsfynd, men var alltid noga med att kolla skick och CE-märkning. Det är bättre att lägga några hundralappar extra på en ny, pålitlig klätterkam än att chansa med något du inte vet historiken på. Och glöm inte att räkna in både underhåll och eventuella framtida utbyten i din kalkyl. Denna köpguide för kamsäkringar ger dig betydligt bättre koll på vad ditt rack faktiskt kommer kosta dig över tid.

          Steg 6

          Säkerhet, CE-märkning och certifiering av kamsäkring

          När det gäller klättringsutrustning, och särskilt kamsäkringar, är säkerheten så klart helt avgörande. Jag har själv stått där och känt nervositeten i maggropen när en gammal klätterkam är det enda som går att pilla in i en konstig spricka på Bohuslänsk granit. Det är då du vill veta att din kamsäkring faktiskt håller vad den lovar. Här går jag igenom vad du ska titta efter när det gäller CE-märkning, certifiering och hur du själv kan avgöra om en klätterkam är säker nog att använda.

          Alla kamsäkringar som säljs på den svenska marknaden måste vara CE-märkta enligt europeisk standard (EN 12276 för mekaniska säkringar). Det innebär att de testats för brottstyrka, hållbarhet och materialkvalitet enligt en bestämd procedur. Men CE-märkning är bara en miniminivå, olika märken har olika egna tester, och vissa proffsklättrare föredrar utrustning som även är UIAA-certifierad. Det finns också billigare kamsäkringar som marknadsförs på nätet utan CE-märkning. Undvik dem helt, oavsett pris, din säkerhet är inte värd att kompromissa med,.

          Vad innebär CE-märkning för kamsäkringar?

          En CE-märkt kamsäkring har testats för brottstyrka (typiskt 10–14 kN för vanliga storlekar), utmattning, korrosion och funktion vid låga och höga temperaturer. Märkningen ska sitta synligt på utrustningen, ofta ingraverad på metallen eller tryckt på en etikett.

          • EN 12276 reglerar krav på mekaniska säkringar/kamsäkringar.
          • UIAA-certifiering innebär ytterligare tester för brottstyrka och funktion.
          • Brottstyrka anges i kN (kilonewton), en vanlig Camalot 0.75 har ca 12 kN.
          • CE-märkning är ett krav för klätterutrustning i Sverige.
          • Märkningen ska vara läsbar även efter normal användning och tvätt.

          Tabell: Certifiering och brottstyrka typiska kamsäkringar (2026)

          ModellCE-märktUIAABrottstyrka (kN)Märkning placeringKommentar
          Black Diamond Camalot C4JaJa8–14IngraveradStandard för svensk klippa
          DMM DragonJaJa10–14IngraveradTydlig märkning
          Wild Country FriendJaJa10–12EtikettMindre märkning
          Totem CamJaJa8–13IngraveradPopulär för svårsäkrade sprickor
          Kinesiska budgetkamNejNej? (osäker)Ofta saknasRekommenderas ej

          Hur kontrollerar du säkerheten hos din kamsäkring?

          Att bara lita på CE-märkningen räcker inte alltid. Klättring sliter hårt på utrustningen, och svensk granit är ökänd för att tugga i sig aluminium och triggerwire. Varje gång du gör rent eller packar ditt rack, ta för vana att granska varje klätterkam noggrant.

          • Kontrollera att alla delar rör sig mjukt utan hack eller glapp.
          • Kolla triggerwire och fjädrar, ett tråkigt knäpp kan vara tecken på sprickor.
          • Se efter deformation, sprickor eller korrosion på kamhuvuden och axel.
          • Märkningen ska vara synlig och läsbar.
          • Rådgör med tillverkaren eller återförsäljare vid minsta tveksamhet.

          Vad säger svenska myndigheter om kamsäkringar och klätterutrustning?

          SIS och Arbetsmiljöverket har riktlinjer om personlig skyddsutrustning där kamsäkringar räknas in. Vid olycka på svensk klippa är det alltid du själv som ansvarar för att din utrustning är godkänd och i gott skick. Svenska Klätterförbundet rekommenderar att man alltid använder CE-märkta säkringar för klättring utomhus.

          • CE-märkning är ett minimikrav för klätterutrustning i Sverige.
          • UIAA-certifiering är en extra kvalitetsstämpel, men inget krav.
          • Vid tvist om utrustningens säkerhet kan ARN eller Konsumentverket bli aktuella,.
          • Vid arbetsrelaterad klättring gäller särskilda regler för skyddsutrustning.
          • Försäkringsbolag kräver ofta CE-märkning för att ersättning ska betalas ut.

          Köpråd: Köp aldrig kamsäkringar utan tydlig CE-märkning, oavsett hur lågt priset är. Kontrollera märkningen varje säsong och var inte rädd att kassera gamla eller skadade kamkilar. En bra kamsäkring är en billig livförsäkring, särskilt på svensk klippa där brottstyrka och hållbarhet testas hårt. Den här köpguiden för kamsäkringar hjälper dig att välja säkra modeller med rätt märkning och certifiering, och det är inget område där man vill kompromissa för att spara några hundralappar.

          Steg 7

          Materialval och hållbarhet i kamsäkringar

          Kamsäkringar utsätts för mycket, fukt, kyla, sand, och ständigt skav mot hård granit. Materialvalet är avgörande både för säkerhet och för hur länge din kamsäkring faktiskt håller. Jag har haft kamsäkringar som överlevt mer än tio säsonger, och andra som slitits ut på två år av intensiv klättring i Bohusläns skorpa. Här benar jag ut vad du ska tänka på kring material, slitage och livslängd när du väljer kamsäkring.

          De flesta moderna kamsäkringar görs i en kombination av höghållfast aluminium (ofta 7075 eller 6061-legering) för kamhuvudena, rostfritt stål för axel och triggerwire, samt Dyneema eller nylon för slinga. Valet av aluminium och bearbetning påverkar direkt slitstyrkan mot svensk granit, hårdare legering ger längre livslängd men kan kännas "hal" i vissa sprickor, medan mjukare aluminium slits snabbare men biter bättre i porösare sten. Slingmaterialet spelar också roll: Dyneema är lätt och suger inte åt sig vatten, men kan vara känsligt för UV-ljus och nötning över tid.

          Hur länge håller en kamsäkring?

          Livslängden på en kamsäkring beror på både materialval och hur du använder och förvarar den. Tillverkare brukar ange 5–10 år som riktvärde, men i verkligheten kan vissa klätterkamsäkringar bli slitna eller börja kärva långt tidigare vid hård användning.

          • Aluminiumhuvuden slits mot granit, speciellt på populära leder.
          • Triggerwire av stål är en vanlig svag punkt, kan spreta eller gå av.
          • Dyneema-slinga tål fukt men bryts snabbare ned av UV-ljus än nylon.
          • Rostfritt stål på axel och fjäder ger bra rostskydd, men tål inte saltvattenstänk särskilt väl.
          • Mikrokamsäkringar och ultralätta modeller har ofta kortare livslängd.

          Tabell: Material och hållbarhet för populära kamsäkringar (2026)

          ModellKamhuvudTriggerwireSlingaLivslängd (år)Kommentar
          Black Diamond Camalot C47075 aluStålDyneema/nylon5–10Håller länge vid rätt skötsel
          DMM Dragon7075 aluStålDyneema6–10Dyneema tål vatten bra
          Wild Country Friend6061 aluStålDyneema5–8Mjukare aluminium, slits fortare
          Totem Cam6061 aluStålDyneema6–10Känslig för hård granit
          BD Z4 (mikrokam)7075 aluStålDyneema4–8Mindre livslängd pga storlek

          Skötsel och underhåll av kamsäkringar, så förlänger du livet på din utrustning

          En kamsäkring behöver inte mycket underhåll, men några minuters inspektion och smörjning då och då kan spara dig tusenlappar och öka säkerheten. Jag brukar tvätta mina kamkilar i ljummet vatten (utan diskmedel), torka noga och smörja rörliga delar med en droppe tunn, icke-härdande olja. Och alltid, förvara torrt och mörkt när de inte används.

          • Rengör kamhuvuden regelbundet för att undvika sand och grus i mekanismen.
          • Kontrollera triggerwire och fjädrar för slitage eller korrosion.
          • Smörj rörliga delar med syrafri olja (t.ex. symaskinsolja).
          • Byt ut slitna slingor (flera tillverkare säljer reservdelar).
          • Undvik att förvara kamsäkringar i direkt solljus eller fuktig miljö.

          Miljö och återvinning, hur hanterar du uttjänta kamsäkringar?

          När din kamsäkring sjunger på sista versen är det inte bara att slänga den i hushållssoporna. Aluminium och stål är båda återvinningsbara, och flera svenska återvinningscentraler tar emot metallskrot utan problem. Slingor av Dyneema eller nylon kan ibland sorteras som textil, men oftast får de gå till brännbart.

          • Lämna uttjänta kamsäkringar hos din lokala återvinningscentral.
          • Ta bort slingor innan återvinning för att sortera rätt.
          • Kolla med tillverkaren om de har återtagningsprogram.
          • Säljer du kamsäkringar vidare, var ärlig om skick och ålder.
          • Förvara aldrig kamsäkringar i fuktigt förråd, korrosion kan påskynda kassering.

          Köpråd: Välj kamsäkringar med beprövade material och tydlig tillverkarinfo. Lägg gärna några extra kronor på modeller där tillverkaren erbjuder utbytesslingor eller reservdelar. Tänk också på att investera i hållbarhet, en billig kamkil som måste bytas ut efter två säsonger är sällan prisvärd i det långa loppet. I den här köpguiden för kamsäkringar får du bäst prisvärde över tid genom att välja rätt från början och ge utrustningen lite kärlek mellan turerna.

          Steg 8

          Vikt och packvolym, så påverkar det din klättring med kamsäkring

          Alla som burit ett fullmatat rack med kamsäkringar på en lång multipitch i Dalarna vet att vikt och packvolym spelar stor roll. Det kan verka som en småsak, men skillnaden mellan ett lätt och ett tungt rack känns direkt, särskilt på långa leder eller när det är kallt och blött. Här pratar vi om allt från ultralätta mikrokamsäkringar till breda kamkilar för offwidths, och hur du kan tänka kring vikt och utrymme i din köpguide för kamsäkringar.

          De flesta klätterkamsäkringar väger mellan 50 och 250 gram beroende på storlek. När du staplar på dig ett helt rack med 10–12 kamsäkringar plus karbiner och slingor, är det lätt att hamna på över 2 kilo. Och när du därtill ska ha med nötknutar, extra karbiner och kanske en halvliter vatten, känns det i axlarna. Det finns ultralätta modeller, Black Diamond Z4, DMM Dragonfly, Wild Country Zero, som halverar vikten jämfört med klassiska Camalots, men de kostar mer och har ibland kortare livslängd. Det är alltid en kompromiss mellan vikt, slitstyrka och pris.

          Hur påverkar kamsäkringens vikt och volym din klättring?

          Visst, på korta boulderproblem eller single pitch-leder märks det knappt. Men så fort du ska klättra längre leder, alpina rutter eller packa för tältning, blir det en fråga om både komfort och säkerhet. Det är inte bara vikten på själva kamsäkringarna som räknas, utan även hur lätt de är att få plats med på selen.

          • Ultralätta mikrokamsäkringar kan väga så lite som 50 gram.
          • Stora Camalots (storlek 3–5) väger 200–400 gram och tar mycket plats.
          • DMM Dragon och Black Diamond Ultralight är populära för långa alpina turer.
          • Små säkringar är lättare att packa, men kan vara svårare att hantera med handskar.
          • Ett komplett rack (0.3–3 + några microkamsäkringar) väger ofta 1.3–1.7 kg.

          Tabell: Vikt och volym för vanliga kamsäkringar (2026)

          ModellStorlek (Camalot)Vikt (g)Bredd (mm)Längd (mm)Kommentar
          BD Camalot C40.38040110Lättare än äldre modeller
          BD Camalot C4322575170Bred, tar plats på selen
          BD Z4 (mikrokam)0.1542490Perfekt för små sprickor
          DMM Dragon214855135Medium, smidig på selen
          Wild Country Friend19838120Lätt, kompakt

          Hur väljer du rätt balans mellan vikt, pris och hållbarhet i din kamsäkring?

          Det är lätt att lockas av ultralätta modeller, särskilt om du klättrar mycket långt eller på hög höjd. Men ultralätta klätterkamsäkringar brukar kosta mer och hålla kortare vid hård användning. Du får ibland kompromissa med känslan vid placering, särskilt i fuktig svensk granit där tunnare axlar kan kännas svajiga.

          • Ultralätta modeller kostar ofta 20–30 % mer än standardmodeller.
          • Kolla alltid brottstyrka, särskilt på små modeller.
          • Tjockare axlar och bredare kamhuvuden ger bättre hållbarhet men väger mer.
          • Små kamsäkringar kan vara svåra att hantera med handskar.
          • Välj modeller med färgkodning för snabbare sortering på selen.

          Packtips, så får du plats med hela rackets kamsäkringar på selen

          Det är inte bara vikten som avgör smidigheten. Placeringen och ordningen på selen spelar stor roll, särskilt när du vill undvika trassel mitt i ett krux. Jag brukar hänga största kamkilarna längst bak, och snabbast använda storlekarna framtill. Färgkodning är guld värd, särskilt när det är kallt eller stressigt.

          • Se till att alltid ha de mest använda storlekarna lättåtkomliga.
          • Använd karbiner med färgkod för att snabbt hitta rätt storlek.
          • Undvik att hänga för många kamsäkringar på samma ögla, ökar risken för trassel.
          • Lägg de tyngsta kamsäkringarna längst bak på selen om du vill jämna ut vikten.
          • Tänk på balansen om du klättrar överhäng, tunga rack kan dra dig bakåt.

          Köpråd: Välj kamsäkringar som ger dig rätt balans mellan vikt, hållbarhet och pris för just dina leder och din stil. Om du ofta klättrar långt eller alpint, kan det vara värt att satsa på några ultralätta kamsäkringar trots högre kostnad. För single pitch och bouldering är standardmodeller oftast prisvärdast. Den här köpguiden för kamsäkringar hjälper dig hitta rätt kompromiss, och tro mig, din rygg kommer tacka dig efter många turer på svensk klippa.

          Steg 9

          Prisjämförelse och prisvärde mellan olika kamsäkringar

          Att prata pris på kamsäkringar är lite som att jämföra äpplen och päron, särskilt när man börjar botanisera bland olika modeller och märken. Prisnivåerna skiljer sig rejält beroende på om du köper en klassisk Black Diamond Camalot, en ultralätt Totem eller kanske något från Wild Country. Och visst, du kan hitta kamsäkringar från 450 kr upp till över 1 000 kr styck, ibland ännu mer när det gäller specialmodeller. Men vad får du egentligen för pengarna? Det är här den här köpguiden kommer in, att navigera bland kamsäkringars pris, hållbarhet och testade brottstyrka är inte helt självklart.

          När jag byggde mitt eget rack för tradklättring och alpin klättring började jag med att jämföra pris och prisvärde, men upptäckte snabbt att billigast sällan betyder bäst i längden. En billig kamsäkring kan kännas lockande, särskilt om du ska fylla ut racken inför en klätterresa eller bouldering i Bohuslän. Men efter ett par år, när mekaniken börjar kärva eller fjädern tappar spänsten, känns det mindre kul. Därför är det värt att tänka på både inköpskostnad och driftkostnad över tid. CE-märkta kamsäkringar har oftast bättre livslängd och brottstyrka, vilket inte bara höjer säkerheten, utan även prisvärdet.

          Det finns också en tydlig prisstege beroende på storlek och material. Små kamkilar, typ microcams, ligger generellt högre i pris per gram, medan större säkringsenheter kostar mer totalt men ofta bjuder på bättre hållbarhet. Lätta och ultralätta kamsäkringar, som Black Diamond Z4 eller DMM Dragonfly, kostar ofta extra men sparar vikt, vilket märks under långa alpina leder. Priset per kamsäkring blir snabbt en avgörande faktor när racken ska byggas ut inför sommarens tradklättring. Nedan finns en tabell som visar ungefärliga kostnader, livslängd och TCO (Total Cost of Ownership) för olika modeller.

          Prisstruktur och vad som påverkar kostnaden

          • Storleken: Större modeller kostar mer, men är ofta robustare
          • Materialval: Ultralätta kamsäkringar i high-tech-legeringar är dyrast
          • Märke: Black Diamond, Wild Country och Totem ligger i premiumsegmentet, medan budgetmärken som IFÖ ELECTRIC kan spara pengar (men tänk på tillförlitligheten)
          • CE-märkning: Ofta dyrare, men ger trygghet enligt SIS-standard
          • Funktioner: Dubbelaxel, flexibla stjälkar, färgkodning och ergonomiska handtag kan höja priset
          ModellPris/st (kr)Livslängd (år)Brottstyrka (kN)Vikt (g)TCO 1 årTCO 4 år
          Black Diamond Camalot C48501012-1485-275850850
          DMM Dragonfly1 10087-1475-1201 1001 100
          Totem Cam1 2001013-1483-1321 2001 200
          IFÖ ELECTRIC Budget450410-1290-240450450

          Energi/driftkostnad och total ägandekostnad (TCO)

          Kamsäkringar har ingen faktisk driftkostnad i form av el eller energi, men det är lätt att glömma att underhåll, smörjmedel och ibland reservdelar faktiskt påverkar priset över tid. En kamsäkring som kärvar efter två säsonger kan i praktiken bli mycket dyrare om du måste byta ut den ofta.

          ÅrInköpsprisUnderhåll (kr/år)Total kostnad
          190030930
          2030960
          3030990
          40301 020

          Prisvärde: Vad får du för pengarna?

          • Premiumkamsäkringar håller generellt längre och har bättre brottstyrka
          • Billigare kamsäkringar kan fungera för nybörjare, men blir dyra i längden om de måste bytas ut ofta
          • Ultralätta modeller är värda priset om du prioriterar vikt och packning vid alpin klättring
          • Funktioner som färgkodning och ergonomisk design underlättar placering och ökar säkerheten
          • CE-märkta produkter ger extra trygghet men kan kosta några hundralappar mer

          Köpråd: Satsa på kamsäkringar med dokumenterad brottstyrka och CE-märkning, särskilt om du klättrar mycket på svenska klippor där fukt och smuts sliter på utrustningen. Billiga modeller kan duga om du bara klättrar någon gång ibland, men för dig som bygger ett riktigt rack är det värt att lägga pengarna på testade produkter från välkända märken. Räkna med minst 800–1 200 kr per kamsäkring för bästa prisvärde över tid. Glöm inte att faktiska driftkostnader för underhåll tillkommer, även om de är små. Den här köpguiden hjälper dig att hitta balansen mellan pris och säkerhet.

          Steg 10

          Garanti, reklamation och konsumenträtt vid köp av kamsäkring

          Det är lätt att glömma konsumenträtten när man står i klätterbutiken och fingrar på nya kamsäkringar. Men oavsett om du handlar online eller i butik gäller svensk lag. Alla kamsäkringar omfattas av 3 års reklamationsrätt enligt konsumentköplagen, och vissa märken erbjuder dessutom garanti på mekaniska fel. Jag har själv behövt reklamera en klätterkam som började kärva efter mindre än ett år, det gick smidigt eftersom jag hade kvittot kvar. Viktigt att veta: reklamationsrätten gäller även om tillverkaren anger kortare garantitid, så länge du kan visa ursprungligt fel eller att produkten inte håller utlovad kvalitet. Här är köpguidens viktigaste punkter för dig som vill ha koll på dina rättigheter.

          När du köper kamsäkring för klättring är det också värt att titta efter CE-märkning och tillverkarens instruktioner. CE-märkta kamsäkringar följer europeiska säkerhetsstandarder (SIS/EN 12276 för mekaniska säkringar), vilket både ger trygghet och gör det lättare vid en eventuell reklamation. Säkerhets- och kvalitetstester från Testfakta och Råd & Rön är också bra att hålla koll på, dessa kan ge extra tyngd om du behöver reklamera eller diskutera hållbarhet med återförsäljaren. För klätterutrustning är det dessutom viktigt att följa tillverkarens rekommendationer om livslängd och underhåll, annars kan reklamationen ogiltigförklaras. Tänk på att förvara kvitton och dokumentation, särskilt om du köper flera kamsäkringar till ditt rack.

          Juridiska rättigheter och garanti på kamsäkring

          • 3 års reklamationsrätt enligt Konsumentverket, gäller även om tillverkaren säger 1 år
          • Garanti är frivillig från tillverkaren men kan vara ett bra säljargument
          • CE-märkning enligt SIS ger extra trygghet och underlättar reklamation
          • Fel som uppkommer vid normal användning ska ersättas, men slitage räknas inte
          • Reklamationsprocessen underlättas om du har kvitto och följer skötselråd
          VillkorGäller för butikGäller onlineTidsgränsBevisbörda
          ReklamationsrättJaJa3 årKonsument (efter 6 mån)
          GarantiIblandIbland1-3 årTillverkaren
          CE-märkningJa (rekommenderat)Ja--

          Reklamera rätt, tips för klättrarprylar

          • Spara alltid kvittot, även på smådelar till racken
          • Läs tillverkarens skötselråd och följ dem för att inte riskera garantin
          • Dokumentera fel med bilder om kamsäkringen kärvar eller går sönder
          • Kontakta återförsäljaren först, skriv sakligt och bifoga bilder
          • Vid tvist kan du vända dig till ARN eller Konsumentverket

          Köpråd: Prioritera kamsäkringar från märken som erbjuder tydlig garanti och CE-märkning. Spara kvitton och följ tillverkarens instruktioner för att ha full reklamationsrätt. Om du köper begagnat gäller ingen reklamationsrätt, så det är värt att vara extra noggrann. Kom ihåg att svenska konsumentlagar ger dig starkt skydd, särskilt om du handlar från svensk återförsäljare. Kolla alltid efter CE-märkning och dokumentation, och dra dig inte för att reklamera om du upptäcker fel, det är din rätt som konsument. Mer om dina rättigheter hittar du hos och.

          Steg 11

          Så underhåller du din kamsäkring för lång livslängd

          En kamsäkring är ingen slit-och-slängpryl, men den kräver lite omsorg för att hålla länge, särskilt på svenska klippor där lera, regn och saltstänk snabbt sätter igen mekaniken. Jag har själv haft kamsäkringar som gått från silkeslen funktion till att knarra och kärva bara efter ett par helger i Bohuslän. Med rätt underhåll kan du öka livslängden från några år till ett helt decennium. Det sparar både pengar och frustration, och ärligt talat, vem vill lita på en kam som känts trög sen förra säsongen? Den här köpguiden ger dig konkreta tips för att hålla både pris och säkerhet på topp.

          Det första steget är alltid att rengöra kamsäkringarna efter varje klätterpass, särskilt om du klättrat i fukt, jord eller sand. Mekaniska säkringar är känsliga för skräp, och även små partiklar kan påverka säkerheten och känslan i fjädern. Lätta och ultralätta kamsäkringar kräver extra noggrannhet eftersom de ofta är mer känsliga för smuts och korrosion. Använd gärna mild tvål och vatten, och se till att torka ordentligt innan du applicerar smörjmedel. Kontrollera också att vajrar och axlar är hela, minsta spricka eller brott är en signal att byta ut delen direkt.

          Skötsel och rengöring av kamsäkring

          • Skölj alltid kamsäkringen i ljummet vatten efter användning på blöta eller smutsiga klippor
          • Torka noga, särskilt i leder och fjäderhus, för att undvika rost och korrosion
          • Smörj rörliga delar med specialolja för klätterutrustning, undvik WD40 som kan lösa upp tätningar
          • Kontrollera regelbundet att vajrar, axlar och fjädrar är hela och spänstiga
          • Förvara kamsäkringarna torrt och skyddat från direkt solljus och kyla
          UnderhållstipsFrekvensKostnad (kr/år)Effekt på livslängd
          Skölj och torkaEfter varje tur0Förlänger med 1-2 år
          Smörj rörliga delar2-3 ggr/år30Förbättrar känsla
          Visuell kontroll av vajrarVarje månad0Säkerhet
          Byt ut slitna delarVid behov50-300Avgörande

          Så ökar du livslängden på din klätterkam

          • Använd inte kamsäkringar med synliga sprickor eller sliten vajer
          • Undvik att förvara kamsäkringar fuktigt eller i direkt solljus, särskilt på långa boulderingsresor
          • Dokumentera när du köpte och servade säkringarna så du har koll på livslängden
          • Smörj aldrig för mycket, överskott kan dra till sig smuts
          • Byt alltid ut kamsäkringar som varit med om ett större fall eller fått en tydlig smäll

          Köpråd: Lägg några minuter extra på underhåll varje gång du klättrat, så håller dina kamsäkringar längre och fungerar bättre. Det är billigare att köpa lite smörjmedel än att byta ut en hel rack. Förvara torrt och se till att alltid kontrollera mekaniken innan varje tur. Råd om underhåll finns hos och SIS/SIS-märkta tillverkare. Den här köpguiden hjälper dig att få ut max livslängd och prisvärde ur dina kamsäkringar, samtidigt som du klättrar säkrare och slipper obehagliga överraskningar mitt på leden.

          Topplistan i video

          Så får du ut mest av din kamsäkring

          Att få kamsäkringar att prestera optimalt kräver mer än att bara köpa rätt modell. Allt ifrån val av kamstorlek till underhåll och rätt teknik påverkar både säkerheten och hur länge din utrustning håller. Här är mina bästa tips efter många säsongers klättring och tester av klätterutrustning på svensk granit, kalk och gnejs.

          Placera kamsäkringen rätt, olika svenska klipptyper

          Olika svenska klippor uppför sig väldigt olika när det gäller kamsäkringar. Sprickor i Bohuslän, Dalarna och Skåne har alla sina egenheter.

          Praktiska placeringstips:

          • Granitsprickor (exempelvis Bohuslän): Här får kamsäkringar oftast bra bett tack vare den grova ytan. Men, sprickorna kan vara ojämna så det gäller att testa kammen några gånger innan du litar på placeringen.
          • Kalksten (t.ex. Gotland): Ytan är ofta halare och spricker lättare. Använd större kamsäkringar och var extra noga med att kammen inte är överspänd.
          • Gnejs (t.ex. Ågelsjön): Kan vara väldigt kompakt men också slät. Kamkilar tenderar att glida om sprickan är för rak, så dubbla gärna upp med en extra säkring om det känns osäkert.

          Jag har själv stått och kämpat med en Camalot i en hal kalkstensspricka på höstkanten. Det är då det märks om du verkligen tränat på att placera säkringen rätt.

          Underhållsrutiner för längre livslängd på kamsäkring

          Det är lätt att glömma bort hur mycket stryk en klätterkam får under en säsong. Smuts, fukt, och repor sliter på både fjädrar och vajrar.

          Så här tar du hand om dina kamsäkringar:

          • Skölj av grus och jord efter varje klätterpass, speciellt om du klättrat i regn eller blött väder.
          • Torka alltid utrustningen ordentligt, särskilt om du råkat doppa racken i en vattenpöl under en dag på klippan.
          • Smörj rörliga delar sparsamt med en silikonbaserad olja. Använd aldrig WD-40, det torkar ut fjädrarna.
          • Inspektera vajrar, fjädrar och slingor regelbundet. Ser du rost, fransar eller missfärgning? Då är det dags att fundera på pension.

          Jag har haft en Black Diamond Camalot C4 i över tio år som fortfarande funkar perfekt, just tack vare noggrann rengöring och inspektion.

          Välj rätt storlek och färgkodning på kamsäkring

          Det kan kännas som en djungel första gången du står framför hyllan med alla färger och storlekar. Men ett genomtänkt rack gör skillnad både för säkerheten och tempot på leden.

          Tips för storleks- och färgval:

          • Följ tillverkarens färgkodning, men lär dig även vilken storlek som passar vilka sprickor du oftast klättrar på din hemmaklippa.
          • Ha alltid med dubbel uppsättning av dina mest använda storlekar, för mig är det gröna och gula Camalots.
          • Lägg inte hela budgeten på exotiska mikrokamsäkringar om du mest klättrar klassisk trad på Bohusläns granit.

          Jag har testat både ultralätta och klassiska modeller, och att blanda några ultralätta kamsäkringar för längre alpinturer med robustare varianter för hemmaleden har funkat bäst för mig.

          Få loss en fastkilad kamsäkring utan att förstöra den

          Det händer, du stressar, placerar en kamsäkring snett och plötsligt sitter den som berget. Räddningen är rätt teknik, inte våld.

          Så här får du ut en klätterkam skonsamt:

          • Försök att lirka loss kammen genom att dra i vajern samtidigt som du trycker in kamarmarna med ett verktyg (typ nut tool).
          • Undvik att bända eller vrida i stjälken, det kan deformera fjädrar och axel.
          • Låt någon annan i repteamet försöka om du själv kört fast, ibland ser man olika lösningar.

          På en led i Ågelsjön fick jag använda en tunn mutternyckel för att pressa in fjädrarna och till slut lossade kammen, utan att något gick sönder. Med rätt teknik sparar du både pengar och nerver.

          När är det dags att pensionera din kamsäkring?

          Hur länge håller en kamsäkring egentligen? Det varierar, men det finns tydliga tecken på att det är dags att ersätta din gamla trotjänare.

          Typiska varningstecken:

          • Synliga sprickor eller deformationer i metallen
          • Sliten eller fransad slinga
          • Rost eller missfärgning på axel, vajer eller fjädrar
          • Fjädrar som inte återgår eller har tappat spänsten

          Kom ihåg att CE-märkning och brottstyrka gäller så länge produkten är hel och inte har modifierats eller skadats. Tvekar du, rådfråga alltid tillverkaren eller kolla med Svenska Klätterförbundet.

          Aktivitetstabell: Vilken kamsäkring för vad?

          AktivitetRek. storleksintervallViktfokusTyp av kamsäkringSpeciella krav
          Tradklättring0.3–3NejKlassiska CamalotsDubbel uppsättning
          Alpin klättring0.5–2JaUltralätta kamsäkringarFärre, lättare, flexibla
          Bouldering (säkring)0.4–1NejMekaniska mikrokamsKompakt, lätt att placera
          Multipitch, långturer0.3–2JaLätta kamkilarSmidiga, tåliga
          Sportklättring (backup)0.5–1NejEnstaka små kamsäkringarExtra säkerhet

          Tänk på detta innan du köper kamsäkring

          Det är lätt att stirra sig blind på fräcka färger eller lockas av ett fyndpris, men fel beslut här kan bli både dyrt och riskabelt. Här är vanliga misstag och vad jag lärt mig att alltid dubbelkolla innan jag lägger pengar på nya kamsäkringar.

          Felplaceringar och missbedömning av sprickbredd

          En klassiker: du står i leden, försöker pressa in en för stor eller för liten kamsäkring och hoppas på det bästa. Det kan sluta med att kammen glider ut, eller fastnar för gott.

          Så undviker du det:

          • Studera sprickornas bredd på dina favoritklippor innan köp.
          • Kombinera flera olika storlekar i ditt första rack, hellre ett extra mellanstort än en överdimensionerad variant som aldrig används.

          Att inte kolla CE-märkning och brottstyrka

          Det finns billiga kopior där ute som inte är CE-märkta. De kanske funkar på en testbänk, men du vill inte lita på dem när det gäller livet.

          Dubbelkolla alltid:

          • CE-märkning enligt SIS och EN 12276
          • Brottstyrka på minst 8 kN, helst 12 kN eller mer för huvudstorlekar
          • Tester och recensioner från exempelvis Testfakta och Råd & Rön

          Det är inte värt att spara några hundralappar på okända märken.

          Slentrianmässig förvaring och transport

          Att slänga ner kamsäkringar i en blöt ryggsäck efter klättringen är ett säkert sätt att korta livslängden rejält.

          Sköt om utrustningen:

          • Låt alltid kamsäkringar torka ordentligt innan de packas undan.
          • Förvara dem luftigt och svalt, aldrig i solen eller i ett fuktigt förråd
          • Använd skyddspåsar vid transport om du cyklar eller åker kollektivt till klippan

          Frestelsen att gå på ultralätt till varje pris

          Visst, gramjägare vill ha lätta rack, särskilt för alpin klättring. Men de allra lättaste modellerna kan vara svårare att hantera med handskar eller när du är trött.

          Väg av:

          • Hur mycket lättare är ultralätta kamsäkringar jämfört med standardmodeller? Ofta handlar det om några gram per styck.
          • Vad tappar du i greppvänlighet eller slitstyrka?
          • Testa gärna i butik med handskar innan köp, särskilt om du planerar mycket alpint.

          Missad underhållskoll före köp

          Oavsett om du köper nytt eller begagnat: kontrollera alltid att kamsäkringen är hel och ren.

          Kolla:

          • Inga fransar på slingan, inga rostfläckar på axel eller fjädrar
          • Alla rörliga delar ska gå mjukt men med motstånd
          • Köp bara begagnat om du kan inspektera produkten själv

          Prisfälla, stirra dig inte blind på kampanjer

          Ett extra billigt set kan vara restlager med gamla modeller, eller så är det bara lockpris för att bli av med svårsålda storlekar.

          Jämför:

          • Vad får du för priset? Färska modeller, rätt storlekar, och bra tester enligt oberoende källor?
          • Garantier och bytesrätt, läs alltid det finstilta, särskilt om du köper på nätet. Se gärna info hos.

          Kamsäkring, köpguide: Snabböversikt

          KontrollpunktVarför?Tips
          CE-märkningKrav för klätterutrustningSök EN 12276
          BrottstyrkaSäkerhetsmarginalMinst 8 kN, helst 12 kN
          Rätt storlekarPassar svenska sprickorDubbelkolla hemma
          Tillverkarens garantiTäckning vid felLäs villkoren
          MiljöaspekterKlätterutrustning & miljöLäs mer hos
          El- och materialinfoSärskilt för vajrar, slingorSe

          Ta alltid tid att jämföra och testa innan köp. Det lönar sig i både pengar, säkerhet och klätterglädje.

          Vanliga frågor om kamsäkring

          Senast uppdaterad: 2026-03-25

          Läs om vår testmetod
          Black Diamond Camalot C4 3
          Bäst i test

          Black Diamond Camalot C4 3

          9.6/10